Streda 26.1.2022
sk
Tamara
cz
Zora, Jitřenka

Tak nám Game of Thrones skončilo. Avšak, nezúfajte. Pripravili sme pre vás rebríček desiatich výborných fantasy filmov, ktoré vám stratu milovaného seriálu vynahradia.

Filmov s prvkami fantasy máme, samozrejme, ohromné množstvo. V tomto článku sa však zameriame skôr na snímky, ktoré sa odohrávajú v iných fantaskných svetoch či temnom stredoveku. Rebríček si nekladie za cieľ byť konečný a absolútny, skôr ide o diela, ktoré by žiadny milovník fantasy nemal vynechať. Poďme teda na to.

Trilógia Pán prsteňov

Famózna trilógia od Petera Jacksona podľa kníh J. R. R. Tolkiena mala všetko: osudový príbeh, skvelé postavy, epické scény, bezchybné efekty aj silné emócie. Jackson vzal dovtedy odpisovaný žáner a pretavil ho v jednu z najlepších filmových trilógií všetkých čias. Posledný diel Návrat kráľa si odniesol 11 Oscarov, vrátane sošky za najlepšiu réžiu a najlepší film.

The Dark Crystal

Sympatická kultovka z 80. rokov. O The Dark Crystal sa postarali Jim Henson a Frank Oz a doručili nám pozoruhodný príbeh plný kvalitnej (a miestami celkom temnej) atmosféry. Vo svojej dobe sa síce stretol s pomerne chladnými kritikami, avšak dnes ide o fanúšikmi vyhľadávanú klasiku.

Krull

Aj Krull patril k titulom, ktorý v čase premiéry tvrdo narazil. Okrem jedovatých recenzií si snímka vytrpela svoje aj po finančnej stránke. Išlo totiž o veľký prepadák. Neskôr sa však tento mix science fiction a fantasy stal kultovým dielom. Režisér Peter Yates v ňom predstavil vizuálne úchvatný svet a zaujímavé postavy. Rozhodne stojí za skúšku.

https://www.youtube.com/watch?v=VMY7gzx9SHA

Séria Harry Potter

Ďalšia séria, ktorá fantasy žánru výrazne pridala na atraktivite. Adaptácia románov J. K. Rowling sa tešila vysokej popularite medzi kritikmi aj divákmi. Filmoví tvorcovia z toho dodnes ťažia, a to v podobe série Fantastické zvieratá.

Filmová sága o Harrym Potterovi si nás dokázala získať sympatickými postavami a osudovým príbehom. Vyvrcholenie mohlo byť lepšie, avšak ako celok ide o skvelú sériu, ktorá by vám rozhodne nemala ujsť.

Labyrint

Labyrint z roku 1986 s Davidom Bowiem v hlavnej úlohe má na svedomí režisér Jim Henson. Opäť ide o titul, ktorý sa dnes honosí kultovým statusom, avšak jeho cesta za týmto titulom bola tŕnitá. Na box office totiž Labyrint vybuchol a kritické reakcie boli len mierne nadpriemerné. Dnes však Labyrint patrí do zlatého fondu fantasy žánru.

Highlander

Výborná akčná fantasy Russella Mulcahyho ponúkla prepracovanú mytológiu, solídneho záporáka a nezabudnuteľný soundtrack od kapely Queen. Je teda dosť zvláštne, že to kritici a diváci príliš neocenili. Film finančne vyhorel a kritiky tiež neboli povzbudivé.

Highlander sa však rýchlo stal kultom, dostal niekoľko pokračovaní (viac-menej mizernej kvality), televízneho seriálu a momentálne sa plánuje remake v režijnom podaní Chada Stahelskiho (John Wick).

Willow

Slušný pokus o epickú fantasy z dielne Rona Howarda (réžia) a Georgea Lucasa (produkcia a námet). Snímka ponúkla fajn príbeh, postavy a výborné vizuálne efekty. Ako väčšina fantasy snímok z nášho rebríčka, aj Willow si musel na plné docenenie počkať. Napokon sa mu však predsa len dostalo zaslúženého uznania.

Barbar Conan

Kultový Barbar Conan vznikol podľa poviedok R. E. Howarda a v hlavnej úlohe sa predstavil legendárny Arnold Schwarzenegger. Premiéru si film odbil v roku 1982 a išlo o finančný úspech. Čo sa týka recenzií, tie boli zmiešané.

Časom sa však aj Barbar Conan stal nesmrteľným kultom a vyslúžil si niekoľko pokračovaní. V roku 2011 sme sa dočkali remaku od Marcusa Nispela, ten však dopadol mizerne.

Excalibur

Temná stredoveká fantasy Excalibur si vzala na mušku legendu o kráľovi Artušovi. Režisér John Boorman chcel dlho sfilmovať Pána prsteňov, ale napokon projekt opustil a vrhol sa radšej na Excalibur. Dostali sme tak poriadne drsnú a dospelú fantasy s výborným vizuálom a hudbou. Boormanov film rozhodne patrí medzi špičku v tomto žánri.

Súboj titanov

Parádna hrdinská fantasy, ktorá oživila grécky mýtus o Perseovi veľmi svojsky a veľmi sympaticky. Pre mnohých z nás ide navyše o poriadne nostalgickú záležitosť, s ktorou sme vyrastali. Film mal plno výborných nápadov a epických scén, ktorým aj tie nedokonalé a archaické triky pridávali veľmi špecifické kúzlo. Snímka sa v roku 2010 dočkala remaku, avšak ten nedopadol veľmi slávne.

Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť