Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 28.3.2024
sk
Soňa
cz
Soňa
, Sonja, Sonia

Už sme ti na týchto stránkach priniesli geniálne filmy, ktoré boli vo svojej dobe finančnými prepadákmi. Teraz sa spolu pozrieme na snímky, voči ktorým neboli pozitívne naladení ani kritici a väčšinu z nich zvozili pod čiernu zem. Časom sa však zo všetkých stali kultové a cenené diela.

1. Highlander (1986)

Pri premiére fantasy filmu Highlander od Russella Mulcahyho rozhodne nič nenaznačovalo, že sa zrodila kultová klasika. Kritici na snímke nenechali nitku suchú a označovali ju za scenáristicky nezmyselnú a tupú béčkovú táraninu. Na európskych trhoch sa filmu darilo lepšie, ale stále to nebola žiadna sláva. Navyše, išlo aj o príšerné finančné sklamanie.

Karta sa začala obracať, až keď bol Highlander uvedený na videokazetách. Jeho popularita začala stúpať raketovou rýchlosťou, a napokon sa diváci dočkali aj niekoľkých pokračovaní. Tie však už boli všetky do jedného mizerné. V Hollywoode sa momentálne chystá remake prvého dielu, ktorý zrežíruje Chad Stahelski (John Wick).

YouTube video

2. Blade Runner (1982)

Dnes sa tomu len ťažko verí, ale sci-fi, ktoré je dnes považované za kultové a priekopnícke dielo, to v dobe premiéry nemalo vôbec jednoduché. Blade Runner totiž ani zďaleka nepozbieral pozitívne reakcie. Kritici síce film úplne nezatratili, ale ich verdikty hovorili o nudnom a priemernom filme. Ten navyše neoslovil ani divákov a išlo o finančný prepadák.

Až s odstupom rokov sa Blade Runnerovi dostalo zaslúženej pozornosti a zaradil sa medzi základné kamene science-fiction. Je cenený pre svoju myšlienkovú komplexnosť, fantastický vizuál, atmosféru a herecké výkony. Ovplyvnil obrovské množstvo ďalších tvorcov a diváci naň nedajú dopustiť. V roku 2017 sme sa dočkali aj sequelu Blade Runner 2049.

YouTube video

3. Halloween (1978)

Legendárny horor Halloween, ktorý položil základný kameň takzvaného „slasheru“ (vyvražďovačky), v dobe premiéry narazil na nezáujem kritikov. Finančne síce išlo o veľký úspech, ale recenzenti snímke Johna Carpentera vyčítali prílišnú morbiditu, myšlienkovú prázdnotu, a dokonca ho obviňovali z propagovania sadizmu a mizogýnie.

Po niekoľkých rokoch však už bol Halloween cenený ako vo svojej dobe nepochopená klasika, ktorá sa spoliehala na temnú atmosféru a dôkladné budovanie napätia. Kritici sa pochvalne vyjadrili aj o hudbe a kamere. Halloween sa dočkal mnohých pokračovaní a rebootu v podaní Roba Zombieho. V roku 2018 do kín dorazil Halloween v réžii Davida Gordona Greena, ktorý priamo nadväzoval na prvý film.

YouTube video

4. Osvietenie (1980)

Horor Osvietenie od Stanleyho Kubricka patrí bez debaty k najlepším žánrovkám histórie. Ide o prepracovaný, komplexný, herecky dokonalý a myšlienkovo podnetný horor, ktorý sa navždy zapísal do filmovej histórie. V čase premiéry však boli recenzie viac než chladné.

Osvietenie sa síce dokázalo finančne presadiť, ale kritici mu vyčítali prehrávajúcich hercov, odklony od knižnej predlohy Stephena Kinga či pomalé tempo. Samotný Stephen King vyhlásil, že film nenávidí a považuje ho za mizernú adaptáciu.

Ako to však bolo pri viacerých filmoch od Stanleyho Kubricka, aj názory na Osvietenie sa postupne začali meniť. Dnes sa film radí medzi najlepšie horory všetkých čias a bolo mu venovaných množstvo štúdií a analýz. Mnoho súčasných režisérov (napr. James Wan či Robert Eggers) otvorene priznáva, že sa Kubrickovým dielom výrazne inšpirovalo.

YouTube video

5. Predátor (1987)

Atmosférický a brutálne napínavý akčný horor Predátor si vo svojej dobe odniesol status priemerného akčného béčka. Kritici mu vyčítali primitívny príbeh a mizerný scenár, hoci niektorí chválili efekty a atmosféru. Všetci však vieme, aký bol Predátorov ďalší osud.

Stal sa kultovou klasikou a dnes je označovaný za jeden z najlepších akčných filmov všetkých čias. Predátor sa dočkal aj sequelu, ktorý bol tiež prijatý pomerne chladne, ale fanúšikovia ho dodnes uznávajú.

Samotná postava Predátora sa stala súčasťou popkultúry a objavila sa aj v rôznych crossoveroch s Votrelcom (Votrelec vs. Predátor a Votrelec vs. Predátor: Requiem), ako aj v počítačových hrách, knihách a komiksoch.

YouTube video

6. Zjazvená tvár (1983)

Kultová gangsterka Briana De Palmu s fantastickým Al Pacinom v hlavnej úlohe dostala pri premiére solídnu spŕšku negatívnych kritík. Tie filmu vyčítali príliš násilný obsah či vulgarizmy. Iní ho označovali za trápny a prázdny béčkový odpad.

Po uplynutí niekoľkých rokov sa však na Zjazvenú tvár začali ľudia pozerať inak. Ako na novátorskú, epickú gangsterku, ktorá odvážne predbehla svoju dobu. Pravidelne sa umiestňuje medzi najlepšími filmami všetkých čias a stala sa neoddeliteľnou súčasťou popkultúry. Filmové hlášky či scény dnes pozná naspamäť každý fanúšik.

YouTube video

7. Klub bitkárov (1999)

V prípade Klubu bitkárov sa nedá povedať, že by bola kritická odozva vyslovene negatívna. K všeobecnému pozitívnemu prijatiu však mala snímka Davida Finchera poriadne ďaleko. Zdalo sa, že film môžete len milovať alebo nenávidieť. Nespokojní recenzenti snímku odpísali ako nafúkanú pseudo-filozofickú hlúposť, plnú lacného násilia. Niektorí tvorcom vyčítali, že násilie priamo propagujú.

Napokon sa Klub bitkárov stal nesmrteľnou klasikou, ktorá je cenená pre svoj inovatívny prístup k filmovému rozprávaniu, myšlienkovému podtextu a skvelým hercom. Zároveň je snímka vnímaná ako krutá a drsná satira modernej spoločnosti. Dopad na kultúru mal Klub bitkárov obrovský a dodnes ide o bohato citovanú snímku.

YouTube video

8. Strach a hnus v Las Vegas (1998)

Aby sme boli úplne fér, asi nikto nepredpokladal, že šialenosť typu Strach a hnus v Las Vegas môže kritikov uchvátiť. A nič také sa veru ani nestalo. Film si síce našiel fanúšikov aj v čase premiéry, ale väčšina ho označovala za nudný, bezpríbehový chaos s nesympatickými postavami.

Režisér Terry Gilliam svojím dielom rozhodne nešiel naproti ani divákom, keďže film bol po finančnej stránke katastrofou. Napriek tomu však film časom získal kultový status a časopis Empire ho zaradil medzi 500 najlepších filmov všetkých čias.

YouTube video

9. Harold a Maude (1971)

Netradičná romantická dramédia Harold a Maude je dnes právom považovaná za kultovú klasiku. Keď však v roku 1971 vstupovala do amerických kín, čakal ju len piskot publika a zdrvujúce recenzie. Filmu Hala Ashbyho sa síce ušlo aj pár pozitívnych kritík, ale väčšina bola jeho dielom veľmi sklamaná.

Kritici nestrávili ústredný podivný vzťah medzi hlavnou dvojicou, ani svojrázny humor. Neskôr sa objavili ohlasy, ktoré tvrdili, že Ashbyho film bol na svoju dobu mimoriadne odvážny a nebál sa prekračovať hranice. To bol pravdepodobne dôvod, prečo neuspel.

Ďalšie generácie však film docenili a Americký filmový inštitút zaradil film Harold a Maude medzi 100 najvtipnejších snímok všetkých čias. Národný filmový register v roku 1997 Ashbyho snímku zaradil do svojej zbierky ako „kultúrne, historicky a esteticky významnú“.

YouTube video

10. Psycho (1960)

Prekvapuje ťa, že v tomto rebríčku spomíname nesmrteľné Psycho od Alfreda Hitchcocka? Filmový osud vie byť niekedy poriadne vrtkavý. Recenzenti totiž Psycho prijali veľmi vlažne, hoci diváci si snímku okamžite zamilovali. Kritici jej však vyčítali pomalosť, nudu, neprepracované postavy a označovali ho za televíznu epizódu roztiahnutú na dve hodiny.

Čas však aj v tomto prípade preveril konečnú kvalitu diela. Dnes je Psycho považované za „povinné čítanie“ pre každého milovníka filmu, patrí k vôbec k najlepším snímkam histórie a dočkalo sa mnohých analýz, interpretácií a výkladov. V kontexte Hitchcockovej filmografie dokonca niektorí považujú Psycho za jeho vôbec najlepšie dielo.

YouTube video

Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX

 


Tagy:

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.