Pondelok 6.12.2021
sk
Mikuláš
, Nikolas
cz
Mikuláš
, Mikoláš,Nikolas

Herci a herečky majú niekedy problém vymaniť sa z tieňa postáv, vďaka ktorým sa stali slávnymi. Niektorým sa to podarí, iným nie. V tomto článku si predstavíme 10 hercov, ktorých pozná celý svet, ale hlavne vďaka jednej výraznej úlohe. Pri niektorých z nich sa ale ešte možno nejakého veľkého návratu dočkáme.

1. Rupert Grint (séria Harry Potter)

Rupertovi Grintovi sa z hlavnej trojice (spolu s Danielom Radcliffom a Emmou Watson) zo série fantasy filmov o Harrym Potterovi darí asi najmenej. Po skončení ságy o mladom čarodejníkovi, kde si Grint zahral Rona Weasleyho, sa herec objavil ešte v niekoľkých projektoch, napríklad filme Moonwalkers či seriáli Podfu(c)k, ale nešlo o nijako výrazné úlohy.

Navyše, Podfu(c)k sa stretol aj s pomerne negatívnym kritickým prijatím. Možno nás však Grint ešte niekedy v budúcnosti prekvapí veľkým comebackom.

Warner Bros.

2. Carrie Fisher (Hviezdne vojny)

Rola princeznej a neskôr generálky Lei Organy zo série Hviezdne vojny je bezpochyby najslávnejšou úlohou Carrie Fisher. Tá si Leiu zahrala nielen v „starej“, ale aj „novej“ trilógii (Sila sa prebúdza, Poslední Jediovia a Vzostup Skywalkera). V prípade posledného dielu však boli použité len archívne zábery, keďže Carrie Fisher, žiaľ, pred nakrúcaním zomrela.

Okrem Hviezdnych vojen si zahrala aj vo viacerých iných úspešných filmoch, napríklad Hana a jej sestry, Keď Harry stretol Sally či Hook. Ikonickosť svojej najslávnejšej roly sa jej však už nepodarilo prekonať.

Paramount Pictures

3. Christopher Reeve (Superman)

Herec Christopher Reeve sa preslávil ako Clark Kent alias Superman v sérii celovečerných filmov s týmto komiksovým hrdinom. Tieňu tejto úlohy už neskôr nedokázal uniknúť, hoci výborné výkony predviedol aj v snímkach Súmrak dňa či Pilotov návrat. Určite mal teda našliapnuté na to, aby sa stal rešpektovaným hercom.

Jeho herecký rozbeh ale narušila vážna nehoda, keď bol pri jazde na koni vyhodený zo sedla a ochrnul. Aj napriek svojej neľahkej situácii sa objavil ešte v niekoľkých filmoch. Zomrel v roku 2004 ako 52-ročný.

Warner Bros.

4. Linda Blair (Exorcista)

Aj meno herečky Lindy Blair sa spája hlavne s jedným filmom, a tým je kultový horor Exorcista. Linda Blair v ňom brilantne stvárnila 12-ročné dievča, ktoré je posadnuté démonom. Za svoj výkon si odniesla aj nomináciu na Oscara a človek by si myslel, že jej kariéra bude už len stúpať.

Skutočnosť ale bola odlišná. Linda síce ďalej hrala, ale väčšinou sa objavovala v béčkových hororoch, vrátane Exorcistu II. V poslednej dobe ju vo filmoch vídame len zriedka, pravdou ale je, že budúci rok by sa mala objaviť v kriminálke Landfill. Svoju najslávnejšiu rolu však už asi ťažko prekoná.

Warner Bros.

5. Tobey Maguire (Spider-Man)

Tobey Maguire si zahral v mnohých kvalitných filmoch. Za všetky môžeme spomenúť Mestečko Pleasantville, Pravidlá muštárne či Seabiscuit. Ale čo si budeme hovoriť, celosvetovú slávu dosiahol až ako Peter Parker alias Spider-Man. Toho stvárnil hneď v troch filmoch, pričom v tom poslednom si za svoj výkon odniesol aj negatívne kritiky.

Do istej miery mu to zrejme zlomilo väz, pretože – hoci si potom ešte zahral v snímkach, ako Veľký Gatsby či Predĺžený víkend – jeho sláva začala upadať. Jeho posledným filmom je animák Baby šéf z roku 2017, v ktorom prepožičal hlas jednej z postáv. V posledných rokoch sa výraznejšie venuje producentskej práci a nezdá sa, že by sa chystal na nejaký veľký comeback.

Columbia/Sony

6. Mark Hamill (Hviezdne vojny)

Mark Hamill je ďalším veteránom, ktorý za svoju slávu vďačí najmä kultovým Hviezdnym vojnám. V nich stvárnil Luka Skywalkera. Rovnako ako Carrie Fisher si zahral aj v „novej“ trilógii filmov, kde sa k svojej najslávnejšej úlohe vrátil.

Okrem toho bol činný aj na poli animovaného filmu, známe sú najmä komiksovky z dielne DC, v ktorých prepožičal hlas kultovému záporákovi Jokerovi. Tieto dve úlohy patria k jeho najznámejším. Okrem toho si zahral v niekoľkých drámach, hororoch či sci-fi filmoch, ale svoje najkultovejšie úlohy neprekonal.

Paramount Pictures

7. Robert Englund (Nočná mora v Elm Street)

Čo si budeme nahovárať, Robert Englund už zrejme navždy ostane kultovým záporákom Freddym Kruegerom z hororovej série Nočná mora v Elm Street. Prvýkrát si tohto vraha detí, ktorý svoje obete zabíja v snoch, zahral v roku 1984 a k úlohe sa vrátil aj vo viacerých pokračovaniach.

Okrem toho sa objavoval a objavuje najmä v hororoch nie príliš výraznej kvality (Night Terrors, Black Swarm či Krokodíly útočia 4). Freddy Krueger tak zrejme ostane jeho najlepšou a najslávnejšou rolou.

New Line Cinema

8. Elijah Wood (Pán prsteňov)

Elijah Wood sa ako schopný herec etabloval už v detstve, zahral si napríklad v trileri Dobrý synček či v dráme Navždy mladý. Ako tínedžer sa objavil aj v slušnom horore Fakulta. Skutočný zlom však prišiel v roku 2001, keď mal premiéru prvý diel Pána prsteňov s podtitulom Spoločenstvo prsteňa. V ňom si Wood zahral odvážneho hobita Froda.

Vidieť sme ho, pravdaže, mohli aj v ďalších dvoch dieloch tejto trilógie – Dve veže a Návrat kráľa. Následne sa objavil v komiksovke Sin City – Mesto hriechu či v skvelej romantickej dramédii Večný svit nepoškvrnenej mysle. Froda si zahral aj v prvej časti filmu Hobit: Neočakávaná cesta. Práve s touto postavou je dodnes spájaný najviac. V súčasnosti sa ale skôr venuje nezávislým filmom a produkcii.

New Line Cinema

9. Haley Joel Osment (Šiesty zmysel)

Haley Joel Osment bol svojho času považovaný za jeden z najväčších hereckých talentov. Už ako 11-ročný získal nomináciu na Oscara za svoju najlepšiu a najslávnejšiu rolu – chlapca Colea Seara z hororu Šiesty zmysel. Nejaký čas po tomto úspechu sa zdalo, že ho Osment bude vedieť zúročiť.

Objavil sa v ambicióznom sci-fi A.I. – Umelá inteligencia. Za rolu robotického chlapca Davida pozbieral viacero ocenení. Upozornil na seba aj v dramédii Secondhand Lions, ale následne jeho kariéra začala upadať.

Niekoľko rokov sa dokonca herectvu vôbec nevenoval, zato mal ale opletačky so zákonom a trápila ho tiež závislosť na alkohole. V posledných rokoch sme ho mohli vidieť napríklad v hororovej komédii Tusk či kriminálnej dráme Ted Bundy: Diabol s ľudskou tvárou.

Buena Vista Pictures

10. Sharon Stone (Základný inštinkt)

Sharon Stone má na konte viacero kvalitných filmových úloh, ale tou najslávnejšou (a asi aj najlepšou) je postava femme fatale Catherine Tramell z trileru Základný inštinkt. Hoci snímka v čase premiéry pozbierala skôr chladné reakcie, čas jej kvalitu preveril a dnes patrí k overeným kultovkám.

Pre Sharon Stone sa tak otvorila cesta k ďalším zaujímavým úlohám. Spomenúť musíme najmä jej výkon v dráme Casino, za ktorý si odniesla nomináciu na Oscara. Zahrala si tiež vo filmoch Zlomené kvety, Catwoman či Základný inštinkt 2, kde sa vrátila k svojej najznámejšej postave. A práve Catherine Trammel zrejme už navždy ostane pevne spätá s jej menom.

TriStar Pictures
Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť
  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť
   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť