Pondelok 6.12.2021
sk
Mikuláš
, Nikolas
cz
Mikuláš
, Mikoláš,Nikolas

Knihy, knihy, knihy… Je ich tak veľa a máme na ne tak málo času. Môžu nás sprevádzať všade – doma, vonku v prírode, v škole alebo v práci (teda v prípade, ak nemáme práve korona „prázdniny“) či počas cesty v dopravných prostriedkoch.

Cestujeme s nimi na miesta, kde by sme sa pravdepodobne nikdy nedostali. Či už do vymysleného sveta plného magických bytostí, alebo na reálne miesta, ktoré nám sú momentálne vzdialené. Môžeme ich čítať stále dookola a vždy v nich nájdeme niečo nové. Jednoducho sa v nich strácame a zároveň nachádzame.

Preto je veľmi dôležité vybrať si titul, ktorý nám bude vyhovovať a prenesie nás presne tam, kde chceme byť. A čo je viac, ako príbehy na pokračovanie, v ktorých si môžeme tie úžasné vysnené svety užiť o niečo dlhšie, ako len na tristo stranách jednej knihy?

V dnešnom článku vám teda predstavíme 6 tipov na knižné série z vydavateľstva Slovart, ktoré sú primárne venované mladším čitateľom, no rovnako (ak nie viac) si ich užije aj dospelý čitateľ.

Dychberúca dystopia v podaní Patricka Nessa

Knihy Počúvaj nôž, Nájdi odpoveď a Prebuď monštrum spolu tvoria vynikajúcu dystopickú sériu (Nespútaný chaos) plnú emócií, nečakaných zvratov či vyhrotených situácií. Rozpráva o planéte, kde záhadný vírus rozrozprával zvieratá a zároveň ozvučil myšlienky, premenil ich na šum, vďaka ktorému vidieť každému do hlavy.

Rozhodne je to séria, ktorá zaujme takmer každého fanúšika dystopií a zostane s ním ešte dlho po dočítaní.

Knižnú sériu Nespútaný chaos si objednáš tu.
Mona Rose/EMEFKA

Povinná YA fantasy v podaní Sarah J. Maas

Séria Trón zo skla sa skladá zo siedmich kníh a štyroch noviel, a ak sa do nich začítate, je viac než isté, že nikdy nebudete dopredu vedieť, čo vás čaká.

Príbeh najnebezpečnejšej nájomnej vrahyne Celaeny Sardothien, ktorá musí poraziť v turnaji dvadsaťtri nájomných vrahov, zlodejov a žoldnierov, aby získala späť svoju slobodu, je totiž veľmi premyslený, s prepracovanými charaktermi a bez jedinej vety navyše. Séria Trón zo skla je jednoducho veľkolepá epická fantasy, ktorá očarila milióny čitateľov na celom svete.

Knižnú sériu Trón zo skla si objednáš tu.
Mona Rose/EMEFKA

Magický realizmus v podaní Maggie Stiefvater

Paranormálna tetralógia Havraní cyklus sa považuje za jednu z najlepších sérií, aké na poli tínedžerskej literatúry za posledné roky vznikli. Stiefvater vytvorila očarujúci svet, v ktorom realitu skresľujú nadprirodzené prvky.

Nájdete tu sympatické postavy, zakázanú lásku, duchov, proroctvá či dokonca nočné mory, ktoré ožívajú. Slovenských čitateľov séria ohúrila najmä vďaka skvelému príbehu, šokujúcim zvratom či prvkom magického realizmu.

Knižnú sériu Havraní cyklus si objednáš tu.
Mona Rose/EMEFKA

Legendárna fantasy v podaní Terryho Pratchetta

Úžasná Plochozem je jednoznačne najznámejšia a najzábavnejšia kultová fantasy séria z pera majstra fantastiky, od ktorého sa učili najlepší z najlepších – sira Terryho Pratchetta. Plochozem je fiktívny svet ležiaci na chrbtoch štyroch slonov, ktorí stoja na pancieri korytnačky A´ Tuin plávajúcej vesmírom.

Táto moderná humorná a satirická fantasy paroduje diela velikánov literatúry aj motívy z mytológie, folklóru, rozprávok či bežného života. Séria momentálne vychádza vo vydavateľstve Slovart v reedícii s novou obálkou a starým dobrým pratchettovským humorom.

Knižnú sériu Úžasná Plochozem si objednáš tu.
Mona Rose/EMEFKA

Romantika zo života v podaní Holly Bourne

Knihy Si ty normálna?!?, Fakt láska bolí? Brutálne! a Som baba, čo narobím? spolu tvoria sériu zo života mladých dievčat (Klub okašlaných báb), ktorá nie je presladená, ale zobrazuje skutočnú realitu dnešných tínedžeriek.

Okrem problémov s láskou sa v nej autorka venuje aj problematike psychických porúch, a to všetko píše v jemnom feministickom tóne. Neváhajte a prečítajte si túto skvelú sériu o dievčatách z Klubu okašlaných báb, v ktorom nik nie je dobrovoľne.

Knižnú sériu Klub okašlaných báb si objednáš tu.
Mona Rose/EMEFKA

Fantasy sága v podaní Cassandry Clare

Tieňolovecká sága – Nástroje smrteľníkov je bezpochyby jednou z najlepších tínedžerských fantasy sérií súčasnosti. Cassandrin štýl písania je veľmi komplexný a zaujme už od prvých strán, má neskutočnú fantáziu a prepracované charaktery.

Autorka nám vo svojich knihách predstaví svet Tieňolovcov, ktorí udržiavajú mier medzi upírmi, vlkolakmi, férmi a bosorákmi a zároveň ochraňujú obyčajných ľudí pred démonmi.

Okrem hexalógie Nástroje smrteľníkov jej v slovenčine vyšli aj ďalšie série z rovnakého univerza – steampunková trilógia Pekelné stroje, trilógia Tajomná temnota a niekoľko doplnkových či poviedkových kníh.

Knižnú sériu Tieňolovecká sága – Nástroje smrteľníkov si objednáš tu.
Mona Rose/EMEFKA

Či už vás zaujmú úžasné fantasy série, nervydrásajúca dystopia, čarovný magický realizmus alebo príbeh ako vystrihnutý zo života dnešných tínedžeriek, je len na vás. Dúfame, že vám náš výber pomohol s inšpiráciou na nové čítanie a že vám knižky pomôžu aspoň na chvíľku uniknúť z reality. Už tradične vám prajeme príjemný relax pri knižke.

Viac knižných noviniek a zaujímavostí zo sveta kníh nájdeš tu.


Ako hodnotíš tento článok?

Monika Ružová
Som vášnivá knihomoľka, šialená zberateľka kníh, Funko Pop figúriek a nadšená filmová a seriálová fanúšička. Čítam všetko od Young Adult, fantasy cez trilery a horory až po spoločenské romány a detské knihy. V mojich článkoch na EMEFKA sa teda zameriavam práve na literatúru a svet s ňou spojený.

Pridaj svoj komentár

Komentáre 3

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť
  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť
   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť