Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 29.3.2024
sk
Miroslav
cz
Taťána, Táňa
, Tatiana

Už to bude rok, odkedy pandémia koronavírusu vtrhla aj na Slovensko a významným spôsobom narušila náš každodenný život. Rúška, odstup a dezinfekcia sa stali bežnou realitou. Okrem samotného zdravia ľudí ale pandémia tvrdo zasiahla prakticky každý pracovný sektor, či už podnikateľský, alebo umelecký.

Mnoho prevádzok muselo v dôsledku karanténnych opatrení zavrieť, ľuďom vyschol zdroj príjmov a nemálo z nich dokonca skrachovalo. A ako iste dobre vieš, príliš dobre na tom nie je ani filmový priemysel. Veľa očakávaných filmov sa dočkalo viacerých posunov premiéry, niektoré štúdiá sa navyše rozhodli, že ich sprístupnia na streamovacích platformách.

Kiná ale zívajú prázdnotou, a preto sa vynára otázka, či koronakrízu prežijú, a ak áno, v akej podobe. Dočkáme sa ich zániku a filmy budeme sledovať len na streame? Alebo sa kiná predsa len pozviechajú? Presné odpovede na tieto otázky zatiaľ nemáme, ale odborníci už z dostupných dát a trendov dokážu vysledovať viacero vecí.

Shutterstock

Taktika Warner Bros.

Podľa niektorých analytikov a divákov nastal zlom práve v momente, keď štúdio Warner Bros. oznámilo, že všetky svoje plánované filmy pre rok 2021 pošle nielen do kín (tam, kde to bude možné), ale zároveň ich na jeden mesiac sprístupní na streamovacej službe HBO Max. A keď hovoríme všetky filmy, tak myslíme naozaj všetky. Tie najväčšie potenciálne pecky, ako Duna, Matrix 4 či V zajatí démonov 3, budeš mať možnosť vidieť v špičkovej kvalite na internete.

Viedla ich k tomu skúsenosť s epickým sci-fi Tenet od Christophera Nolana. Štúdio sa ho rozhodlo poslať do kín aj napriek pandémii, ale finančne snímka (napriek absencii konkurencie) sklamala. Štúdio tak zaradilo spiatočku a rozhodlo sa, že takto ďalej pokračovať nemôže.

Warner Bros./Continental Film

Ich rozhodnutie poslať svoje hity aj na streamy sa môže javiť ako kompromisné riešenie, ktoré ma za cieľ rozseknúť patovú situáciu. Je nutné si uvedomiť, že každé jedno posunutie premiéry stojí štúdiá státisíce a státisíce dolárov. Je preto pochopiteľné, že sa im do toho nechce a hľadajú iné spôsoby.

Tento krok sa však medzi filmovými fanúšikmi (ale napríklad aj medzi režisérmi) nestretol s veľkým pochopením a ostro sa voči nemu vyhradil napríklad Denis Villeneuve, režisér sci-fi Duna. Kritici tvrdili, že spoločnosť Warner Bros. proste hodila kiná cez palubu.

Koniec kín?

Aké ale bude mať tento krok dopady? Väčšina divákov sa pravdepodobne uspokojí s tým, že si film pozrie na HBO Max (prípadne si ho nelegálne stiahne) bez toho, aby sa trepali do kina. Samozrejme, sú tu argumenty, že niektoré filmy si proste veľké plátno pýtajú, ale ruku na srdce: väčšine bežných divákov je to srdečne jedno. Ak sa tento spôsob distribúcie osvedčí, je možné, že kino sa stane zážitkom vyslovene pre fajnšmekrov, ktorí si budú ochotní zaň priplatiť.

Iste, nezlomný optimista by mohol argumentovať, že medzi divákmi bude stále väčšina tých, ktorí dajú prednosť kinu. Vylúčiť sa to nedá, ale analýzy zatiaľ hovoria niečo iné. Napríklad portál Variety priniesol výsledky prieskumu od spoločnosti Deloitte, že až 71 % ľudí nechce v nasledujúcich šiestich mesiacoch navštíviť kino. Len 18 % ľudí zároveň uviedlo, že boli v kine od začiatku pandémie.

Shutterstock

Tu by opäť mohol zaznieť protiargument, že keď pandémia skončí, diváci sa opäť pohrnú do kín. To ale vôbec nie je isté. Spoločnosť Deloitte k tomu poznamenala, že „je ťažké predpovedať, akú rolu budú hrať kiná po pandémii“. Zároveň dodáva, že kiná zrejme v nejakej podobe prežijú, ale už nebudú hrať prvé husle.

Kiná zrejme prežijú

Veľa tiež bude závisieť od toho, či sa Warner Bros. finančne vyplatí očakávané filmy streamovať. Už vieme, že štúdiá, ktoré po príchode korony svoje filmy pustili na stream, slávili pomerne veľké úspechy (napr. Mulan či Trollovia: Svetové turné). Pokiaľ sa to podarí aj Warner Bros., je možné, že tento model (kinopremiéra/stream) budú nasledovať aj iné štúdiá. V tom prípade by naozaj kiná prišli o výsadné právo premiéry.

Walt Disney/CinemArt SK

Analytici ale pripomínajú, že kinám sa veštila smrť už viackrát, ale doteraz vždy dokázali rozchodiť všetky predchádzajúce krízy či prichádzajúce moderné trendy. Tak to môže byť aj v tomto prípade. V zásade sa ale dá povedať, že koronavírus len urýchlil vec, ktorá už aj tak prebiehala. Streamovacie spoločnosti na čele s Netflixom v posledných rokoch rástli neuveriteľnou rýchlosťou a ich popularita stále stúpa.

Čoraz viac ich filmov zbiera ovácie na festivaloch a dosť z nich sa dostalo aj do oscarovej súťaže. Streamovacie spoločnosti sa jednoducho stali relevantnými hráčmi na trhu a aj pred koronavírusom sa dalo odhadovať, že budúcnosť bude do veľkej miery patriť práve im. Pandémia tento prerod len urýchlila.

Zisky z kín sú stále vyššie

Na druhej strane ale treba dodať, že hoci situácia momentálne pre kiná vyzerá zle, rozhodne to nemusí znamenať, že nás čaká akási streamingová revolúcia. Zisky z kín totiž stále niekoľkonásobne prevyšujú zisky zo streamu, takže sa dá predpokladať, že o kiná bude zo strany štúdií veľký záujem.

Kevin Westcott z firmy Deloitte predpokladá, že slávnostné premiéry v kinách nezmiznú, ale bude ich menej. Štúdiá zároveň nebudú do kín posielať úplne všetko, ale vyhodnotia si, čo by sa hodilo skôr na stream a čo zase na strieborné plátno.

Shutterstock

Zároveň treba spomenúť aj fenomén pirátstva. To je vo veľkom rozšírené najmä u nás, ale aj v Českej republike. Asi je naivné myslieť si, že diváci budú ochotní platiť si streamovacie služby úplne každého štúdia (už len vzhľadom na pomerne vysoké predplatné), aby videli všetko, čo chcú. Navyše sa im to kvôli niekoľkým trhákom za rok ani neoplatí.

Pokiaľ si aj Netflix zaplatia (čo je tiež otázne), na ostatné služby sa vykašlú a budú sťahovať nelegálne. Z toho teda vyplýva, že zisky pre jednotlivé štúdiá budú radikálne nižšie, než by sa dnes mohlo zdať. No a tým pádom sa dostávame k tomu, že pokiaľ bude šanca vidieť film výhradne v kine (bez možnosti streamovania, resp. pirátenia), tak diváci do toho kina proste pôjdu.

Aby sme to teda zhrnuli, tak áno, situácia vyzerá veľmi zle a nejaké zmeny v distribučných plánoch a stratégiách nás iste čakajú, ale hovoriť o definitívnom konci kín je v tomto momente veľmi, veľmi predčasné.

Shutterstock

Týchto 10 lákavých filmov uvidíme tento rok na HBO MAX


Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.