Pondelok 6.12.2021
sk
Mikuláš
, Nikolas
cz
Mikuláš
, Mikoláš,Nikolas

V týchto dňoch aj v slovenských kinách štartuje lákavo vyzerajúca komediálna gangsterka Ubal a zmizni. Režisérsky a scenáristicky je pod ňou podpísaný Adam Hobzik a vo filme nám ponúkne tri prepletené príbehy. V jednom z nich sa kamaráti a díleri trávy Mireček (Matouš Ruml) a Vilém (Janek Gregor) dostanú do problémov s nebezpečnými gangstrami.

V druhom budeme sledovať dvoch policajtov (Martin Hofmann a Leoš Noha), ktorí sa snažia nájsť kufrík plný vzácneho materiálu. No a v treťom sa zoznámime s mladým rockerom Andrém (Marek Lambora), ktorému sa náhodou do rúk dostane akýsi záhadný kufrík. Znie to naozaj dobre a potenciál na zábavnú a modernú komédiu/gangsterku tu rozhodne vidíme.

CinemArt SK

Nakrúcanie

Nakrúcanie sa uskutočnilo na rôznych miestach v Prahe, medzi hlavné lokality patril Žižkov, ale niekoľko scén sa točilo aj na pražskej Štvanici. Tieto miesta sú do veľkej miery štylizované, takže divák bude mať podľa tvorcov pri sledovaní pocit, že sa díva na akýsi „český Bronx“.

Herci si nakrúcanie pochvaľovali. Mnohí z nich na projekt kývli prakticky okamžite. Jedným z nich bol aj Duy Anh Tran, ktorého môžeš poznať z úspešného filmu Na streche (2019). „Na úlohu som kývol prakticky hneď,“ povedal pre ČT24. „Je to uletený projekt voľne inšpirovaný Guyom Ritchiem.“

CinemArt SK

Inšpiračné zdroje

Áno, Guy Ritchie je meno, ktoré sa s Ubal a zmizni skloňuje často. Napokon, už po prečítaní synopsy či pozretí traileru ti mohlo byť jasné, že sa mladý český tvorca snaží kráčať v stopách kultového britského filmára. Už samotný názov je odkazom na jeho slávnu gangsterku Zbaľ prachy a vypadni. Hobzik sa v rozhovoroch vôbec netajil tým, že práve Ritchieho komediálne gangsterky boli jeho hlavnou inšpiráciou.

Je ale jasné, že sa bude snažiť vtlačiť svojmu filmu vlastnú tvár, aby sa od Ritchieho odlíšil. A to by sa mu naozaj mohlo podariť. Prečo si však Hobzik zvolil na vyrozprávanie svojich príbehov práve tento žáner? Režisér sa vyjadril, že to bolo z dôvodu, že žáner komediálnej gangsterky je veľmi hravý.

CinemArt SK

„Je to ako komiks, znesie strašne veľa,“ uviedol. „Môže byť absurdný, vtipný, akčný, štylizovaný. A presne takýto som chcel svoj prvý film. Vždy som si hovoril, že pri svojom debute sa chcem hlavne baviť a pekne sa na ňom vyblázniť.

Celý film popísal ako „Zbaľ prachy a vypadni na český spôsob“. Jeho realizáciu pripravoval dlhých päť rokov, počas ktorých si prešiel aj pochybnosťami o tom, či film vôbec natočiť. Ako uviedol pre ČT24, problémom boli možnosti českej produkcie, kvôli ktorým musel niekoľko nápadov zo scenára vyškrtnúť. „Zistil som, že je veľký rozdiel medzi mojimi predstavami, ako by to malo vyzerať na plátne, a možnosťami českých produkcií,“ skonštatoval.

Zaujímavé tiež je, že Adam Hobzik má okrem filmovej vysokej školy vyštudované aj právo! Keď sa ale mal rozhodnúť, čomu dá definitívne prednosť, zvolil si svet filmu. Ako sa vyjadril, práve film je to, na čo myslí denno-denne, hneď ako sa zobudí, aj keď ide spať. „Film má svoje veľké čaro a človek tomu ľahko prepadne,“ povedal.

Pred Ubal a zmizni nakrútil pomerne úspešný internetový seriál Pizza Boy. Nakrútiť celovečerák ale bolo o niečom inom. Podľa Hobzika to rozhodne bola veľká výzva, ale on mal odvahu a chuť ju podstúpiť. Jednotnou témou filmu je podľa neho proste túžba žiť podľa vlastných pravidiel.

Podľa hercov nás čaká poriadna jazda

Samotní herci sa už ale stihli vyjadriť, že film podľa nich rozhodne bude stáť za to. „Pre mňa ako herca je to veľmi atraktívne, pretože je to dramatické. Myslím, že to bude veľká jazda,“ povedal Matouš Ruml pre ČT24. „Rola rockera sa prijíma veľmi ľahko,“ citoval Mareka Lamboru portál Super. „Navyše z nej mám pocit, že bude akčnejšia než všetky, ktoré som dosiaľ hral. Je v nej viac testosterónu. A to je presne tá zmena, o ktorú som stál.“

Film očividne bude cieliť na tínedžerov, o čom svedčí aj fakt, že titulnú pieseň naspieval populárny spevák Tom Sean. Z doteraz videných materiálov sa dá predikovať, že snímka by sa rozhodne mohla stať hitom leta a skutočne zábavnou gangsterkou. Či sa to naozaj podarí, sa dozvieme už v najbližších dňoch. Snímka si odbila slovenskú premiéru 8. júla 2021.

CinemArt SK

Tento obsah vznikol v spolupráci s CinemArt


Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť
  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť
   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť