Štvrtok 27.1.2022
sk
Bohuš
cz
Ingrid

Starí rodičia sú vždy tí, ktorí rozdávajú múdrosti a učia nás zaujímavé veci. Občas rozčuľovali našich rodičov, lebo nás nadopovali sladkosťami a po príchode domov si potom s nami rodičia nevedeli dať rady.

Určite ste sa však od svojich dedkov, babiek, starých mám a otcov naučili niečo, čo by vám ani vo sne nenapadlo. Väčšina z tých vecí sú veľmi praktické rady do života, ktoré sa nám raz zídu.

Čo zamrazíš dnes, zajtra akoby si našiel

Starí rodičia nás naučili zamrazovať okrem pečiva aj rôzne iné veci. Pri tom pečive sa to však zíde. Keďže už ani my nemáme nonstop otvorené obchody ako kedysi, alebo jednoducho niekedy nestihneš nakúpiť, v takomto prípade to vie byť nápomocné. Okrem pečiva nám starí rodičia ukázali, že môžeme dať zamraziť aj bylinky, huby a ovocie, čo by nám inokedy možno ani nenapadlo.

Wesual Click, Unsplash

Odmenu si treba zaslúžiť

Neviem ako u vás, ale u nás to bolo tak, že kým sme nedojedli obed, tak sme mohli zabudnúť na nejaké sladkosti. Starí rodičia nás učili poriadnej disciplíne. Čo je v konečnom dôsledku skvelé, lebo sme sa aspoň naučili, že si musíme určité veci v živote zaslúžiť. Ako sa hovorí: Bez práce nie sú koláče.

ErikaWittlieb,  Pixabay

Variť dobroty, na ktoré sa už skoro zabudlo

Ak máte to šťastie, že si vás stará mama či babka zobrala pod svoje krídla a zverila vám svoje recepty, ste šťastný človek. Sú jedlá, ktoré len babka vie urobiť tak výborne a ani mamkine varenie sa na to nechytá. Poriadne parené buchty, štrúdľu alebo lokše je dobré vedieť pripraviť podľa tradičných receptov, lebo v obchode ich také výborné nenájdeš.

https://www.instagram.com/p/BudzQ_LhhVC/

Ako sa správať k ostatným ľuďom

Starí rodičia nás vždy karhali, keď sme sa k niekomu nesprávali, ako sme sa mali. Či už to boli iné deti, niekto z rodiny alebo pani predavačka v obchode. Samozrejme, že nás karhali aj rodičia, keď sme sa nezdravili a neďakovali. Keď nám však prehovárali do duše starí rodičia, nejak sa nám to zapísalo do hláv až dodnes.

Baby Finger GIF - Find & Share on GIPHY

Že si máme vážiť veci a nebyť márnotratní

Naši starkí väčšinou nemali peňazí nazvyš, preto sme od nich nemohli chcieť, aby nám kupovali všetko, čo si zmyslíme. Aj napriek tomu, že mali hlboko do vrecka, vždy si našli nejaký peniaz, ktorý nám podstrčili do ruky.

Okrem šetrenia peňazí nás naučili aj to, že si máme vážiť rôzne veci, a ak sa o ne budeme dobre starať, tak nám vydržia aj niekoľko rokov. Skvelým príkladom sú ich spotrebiče, ktoré dostali ako svadobný dar alebo ich tenisky, ktoré aj po dvadsiatich rokoch vyzerajú stále rovnako.

VanveenJF, Unsplash

Remeslá, ktorým sa venuje už len málokto

Okrem varenia nás naučili aj rôznym zručnostiam a remeslám. Len málokto v dnešnej dobe ovláda remeslo drôtovania, maľovania kraslíc či pletenia prútených košíkov. Práve starí rodičia sú tí, ktorí nás všetky tieto veci učia.

Od koho iného by si mal štrikované svetre a ponožky, ak nie od svojej babky? Za kým iným pôjdeš, ak nie za dedkom, keď budeš potrebovať upliesť na Veľkú noc korbáč, aby si mal čím vyšibať dievčence?

Kevin Menajang, Pexels

Hranie hier, ku ktorým nepotrebuješ internet

Starí rodičia nevyrastali obklopení technológiami ako my. Niektorí ich úplne odmietajú a niektorí sa im priučili. Oni však, na rozdiel od nás, dokážu len tak nečinne pozerať „do blba“ a nerobiť nič. Taktiež sa veľmi dobre vedia zabaviť aj bez internetu. Kto iný by nás naučil hrať rôzne kartové hry, ak nie práve oni. Ani sme netušili, že sa dá tak dobre zabaviť s jedným balíčkom kariet.

Amanda Jones, Unsplash

Titulná fotka: Vidar Nordli-Mathisen, Unsplash


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť