Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 30.11.2022
sk
Ondrej, Andrej
cz
Ondřej

Existuje posmrtný život? Nad touto otázkou sa zamýšľali a zamýšľajú nielen náboženskí predstavitelia, ale aj filozofi či vedci. Mnohí z nich majú zároveň radikálne odlišné názory na to, či život po smrti v nejakej podobe existuje, alebo je to takpovediac „konečná“. V tomto článku si trochu bližšie predstavíme názory, ktoré sa s posmrtným životom spájajú, aj to, ako sa na tento koncept pozerá súčasná veda.

Náboženské predstavy a ezoterika

Na svete existuje a existovalo mnoho náboženstiev a každé z nich malo vlastnú predstavu o posmrtnom živote. Zaujímavé ale je, že aj v rámci jedného náboženstva často nájdeme rôzne výklady toho, ako to po smrti bude vyzerať. Väčšinou sa berie do úvahy to, aký život človek na Zemi prežil, či konal dobro, prípadne, či veril v Boha.

Ak áno, je odmenený večným pobytom v raji, ak nie, bude zatratený a večne mučený v pekle. Tieto predstavy nájdeme v kresťanstve, ale v mierne obmenenej podobe aj v islame. Pravdaže, jednotlivé podmienky, podľa ktorých si daný človek zaslúži večnú blaženosť či zatratenie, sa líšia. Niektoré cirkvi a náboženstvá kladú dôraz na vieru v Boha ako takú, niektoré na dobré skutky, niektoré zase na prísne dodržiavanie prikázaní a pravidiel.

Shutterstock

Okrem toho sa v kresťanstve objavuje aj miesto zvané očistec, ktoré je akýmsi medzistupňom medzi nebom a peklom, kde sa dotyčné duše musia očistiť od hriechov. Zaujímavý je v tomto judaizmus, ktorý na problematiku života po smrti nazerá inak.

Židia neveria v nebo či peklo, ale chápu pozemský život ako prípravu na život po smrti. Zároveň ale nepovažujú život na Zemi za menej hodnotný. Dôležitým prvkom, aby im mohli byť v hodine smrti odpustené hriechy, je fakt, že už počas života musia požiadať o odpustenie tých, ktorým ublížili.

V budhizme či hinduizme sa stretávame s reinkarnáciou, podľa ktorej sa duša človeka po smrti zrodí v niekom inom (v človeku či zvierati). Na samotnú smrť budhizmus či hinduizmus nenazerajú ako na koniec, ale skôr na cyklus nekonečného znovuzrodenia v inom tele. S vierou v posmrtný život sa môžeme stretnúť aj v rôznych ezoterických prúdoch. V tomto prípade sa s ňou spája aj viera v duchov či démonické sily.

Shutterstock

Čo na to vedci?

Nie je asi prekvapivé, že vedci sa k náboženským tvrdeniam stavali vždy s nemalou dávkou skepsy. Podľa nich ide o ničím neoverené a nedokázané predstavy, ktoré sa zakladajú len na daných svätých textoch (o ktorých autenticite sa tiež vedú polemiky). Tie vznikli pred tisíckami rokov v minulosti, keď ich pisateľom neboli známe prírodné zákony a svet okolo seba sa snažili vysvetliť si po svojom.

Vedci sa, samozrejme, musia riadiť faktami a dôkazmi, čiže vôbec neakceptujú metafyzické či spirituálne termíny ako „duša“ či „duchovia“. Podľa nich sa viera v posmrtný život dá vysvetliť psychologicky. Ľudia si jednoducho nedokážu predstaviť, že v určitom momente prestanú existovať, takže si vymysleli predstavu neba. Tá na nich pôsobí upokojujúco, pretože im dáva pocit, že smrťou sa nič nekončí a že v nejakej podobe budú ďalej „existovať“.

Shutterstock

Predstava o posmrtnom živote sa potom líši proste podľa toho, v akom kultúrnom a náboženskom regióne sa človek narodil. Ak sa niekto narodí v extrémne konzervatívnom katolíckom Poľsku, bude mať na túto tému iný názor než napríklad človek narodený na Blízkom východe. Mnoho vedcov tým pádom tieto predstavy odmieta ako ničím nepodloženú fantáziu.

To ale, pravdaže, neznamená, že by sa o túto problematiku veda ako taká nezaujímala. Podľa neurológov je ľudský život neodvratne spojený s vedomím. Vďaka vedomiu myslíme a dokážeme si uvedomovať samých seba v čase a priestore. Vedomie je zase previazané s činnosťou mozgu a centrálnou nervovou sústavou. Tá ale v dôsledku smrti (logicky) zaniká, tým teda zaniká aj vedomie. To je podľa vedcov dôkazom, že žiadny posmrtný život neexistuje.

Veriaci zvyknú argumentovať v tom zmysle, že duša človeka nie je viazaná na jeho telo či orgány, takže môže prežiť na nejakej inej úrovni. Ako sme ale napísali, pojem „duša“ je čisto náboženský a vedci ho odmietajú. Nemáme totiž žiadny dôkaz, že duša, tak ako je popisovaná rôznymi náboženstvami, vôbec existuje.

Shutterstock

Zážitok blízky smrti ako dôkaz?

Známy je aj fenomén „zážitku blízkej smrti“, ktorý prežili niektorí účastníci nehôd. Tí sa ocitli v klinickej smrti, alebo aspoň v jej tesnej blízkosti. Keď sa ich podarilo zachrániť, tvrdili, že sa ocitli v tmavom tuneli so svetlom na konci, viacerí z nich sa dostali na miesto plné svetla, kde stretli svojich zosnulých príbuzných a priateľov.

Mnohí z nich nemali ani tú najmenšiu pochybnosť, že sa dostali do kontaktu s posmrtným svetom. Náboženské autority či veriaci často týmito výpoveďami argumentujú a tvrdia, že ide o dôkaz, že nad nami „niečo je“. Mohlo by to tak skutočne byť? Vedci si to nemyslia. Viacero popredných neurológov tieto zážitky skúmalo, ale podľa nich neposkytujú absolútne žiadne relevantné dôkazy. Dajú sa totiž veľmi jednoducho vysvetliť racionálne.

Shutterstock

Fantastické tvrdenia o posmrtnom živote sú podľa odborníkov skôr spôsobené chybným fungovaním poškodeného mozgu. Ten je nedostatočne okysličený, kvôli čomu môže dochádzať k živým halucináciám. Zároveň vo veľkom vyplavuje endorfíny, vďaka čomu má človek pocit ohromného pokoja a radosti.

Skeptici upozornili tiež na fakt, že zážitky blízkej smrti nie sú jednotné. Nájdeme prípady, v ktorých ľudia tvrdili, že sa stretli s mŕtvymi blízkymi či dokonca so samotným Ježišom, ale aj takých, ktorí žiadne svetlo v tuneli ani ďalšie fantazijné prvky nevideli. Samozrejme, pre mnohých ľudí sú správy o zážitkoch blízkych smrti mimoriadne pôsobivé a považujú ich za hodnoverné. Dokonca aj vo vedeckej obci by sme našli (je nutné dodať, že veľmi malú) skupinu odborníkov, ktorí tieto zážitky priamo nezavrhujú a sú otvorení ich ďalšiemu skúmaniu.


Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť