Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 30.11.2022
sk
Ondrej, Andrej
cz
Ondřej

6. júna sa do našich kín dostal kriminálny thriller Ted Bundy: Diabol s ľudskou tvárou od Joea Berlingera. Ako už názov hovorí, snímka sa zaoberá životom nechválne známeho sériového vraha, násilníka a nekrofila Teda Bundyho.

Ten je považovaný za jedného z najhorších sériových vrahov americkej histórie. Vo filme sú jeho osudy zobrazené optikou jeho priateľky Elizabeth Kloepfer, ktorá dlho verila v Bundyho nevinu. Kto ale v skutočnosti Bundy bol a čo má na svedomí? V tomto článku sme pre vás zhrnuli to podstatné, čo potrebujete vedieť pred návštevou kina.

Narodenie a mladosť

Theodore Robert Bundy sa narodil 24. novembra 1946. Meno a identita jeho otca nie je s určitosťou známa. Samotný Bundy zistil, že je nemanželským dieťaťom niekedy v roku 1969. Viacerí odborníci tvrdia, že ho to veľmi zasiahlo a svojej matke nikdy neodpustil. Bundy to však popieral.

Už od malička sa správal zvláštne a ukazoval sklony k násiliu. Napriek tomu však bol vnímaný ako neškodný a utiahnutý chlapec. Bundy neskôr svoje detstvo vykresľoval v rôznych, často protichodných vyhláseniach. Raz tvrdil, že jeho detské roky boli idylické a bezproblémové, inokedy, že už v tomto roku sa stal závislým na násilnej pornografii.

Aj ako tínedžer bol samotárom bez blízkych priateľov, hoci na strednej škole bol obľúbený. Práve v tomto veku sa však dostal prvýkrát do konfliktu so zákonom, a to za krádež. V roku 1965 začal študovať na vysokej škole a začal sa angažovať v politike.

Sám tvrdil, že sa túžil stať právnikom alebo prezidentom. Právnickú fakultu napokon nedoštudoval, ale získal diplom zo psychológie. Spolužiaci naňho spomínali ako na citlivého, jemného a empatického človeka.

Vraždy

Vzhľadom na to, že počet Bundyho obetí nie je úplne jasný, celkom presne sa nevie, kedy začal so svojím vražedným besnením. Niektorí kriminalisti tvrdia, že vraždil už ako tínedžer a medzi jeho obeťami môže byť aj 8-ročná Ann Marie Burr. Sám Bundy tvrdil, že s vraždami začal v roku 1971.

Pred svojou smrťou sa priznal k 30 brutálnym vraždám mladých žien. Keďže bol príťažlivý a charizmatický, nebol preňho problém získať si dôveru ničnetušiacich dievčat. Celkom odrezal hlavy dvanástim obetiam. Po smrti mal s viacerými telami pohlavný styk. Vraždil naprieč rôznymi štátmi a policajtom sa ho dlho nedarilo odhaliť.

Bola síce vytvorená podobizeň páchateľa na základe svedeckých výpovedí, ale vyšetrovanie nikam neviedlo. Vládol obrovský strach a mladé ženy sa báli chodiť po zotmení ulicami. Komunikácia medzi policajnými zložkami bola navyše na medzištátnej úrovni v tých rokov slabá a Bundy tak dlho unikal.

Uväznenie

V auguste roku 1975 zastavil Bundyho auto policajt Bob Hayward (paradoxom je, že ho zastavil za prekročenie rýchlosti). V jeho aute našiel viacero podozrivých vecí (rukavice, lyžiarsku masku, putá, páčidlo) a Bundyho zatkol pre podozrenie z krádeže.

V roku 1976 sa Bundy postavil pred súd s obvinením za únos a bol odsúdený za 1 až 15 rokov väzenia. Len pomerne krátko potom bol obvinený z vraždy jednej zo zabitých dievčat menom Caryn Campbell. Vzhľadom na to, že sa Bundy vyznal v práve, rozhodol sa, že sa bude obhajovať sám.

Celkom dvakrát sa mu podarilo z väzenia ujsť. V prvom prípade vyskočil z prvého poschodia knižnice a skryl sa v lesoch okolo mesta Aspen. Po šiestich dňoch ho polícia chytila.

Druhýkrát sa dostal na slobodu otvorom cez strop. Počas svojho druhého pobytu na slobode zavraždil dve študentky, 12-ročné dievčatko Kimberly Leach a ďalšie napadol (dve dokázali prežiť). Polícia však Bundyho opäť zatkla skôr vďaka náhode. Mladému policajtovi sa totiž nepozdávalo jeho auto, resp. to, ako Bundy šoféroval. Po zastavení Bundy policajta napadol, ale policajt ho premohol a zatkol.

Súd

V tom čase už mal Bundy na krku veľa dôkazov a v roku 1978 bol obvinený z vraždy Kimberly Leach, ako aj univerzitných študentiek. Na súde sa opäť obhajoval sám a svoju vinu neustále popieral. Bol si istý, že jeho charizma a šarm na porotu a súd zapôsobia.

Pomerne znepokojivé bolo, že sa Bundy stal objektom záujmu viacerých mladých žien. Niektoré mu dokonca do väzenia posielali ľúbostné listy. V roku 1980 bol Ted Bundy uznaný vinným vo všetkých bodoch obžaloby a odsúdený na trest smrti. Sudca Edward Cowart označil jeho zločiny za „ohavné, otrasné, kruté, šokujúco zlé a odporné s cieľom spôsobiť čo najväčšiu bolesť a s úplnou ľahostajnosťou k ľudskému životu.“

Známymi sa stali aj Cowartove slová, ktoré po rozsudku adresoval Bundymu:

„Opatrujte sa, mladý muž. Hovorím vám to úprimne, opatrujte sa. Bolo skutočnou tragédiou pre tento súd vidieť takýto totálny rozklad ľudskosti. Ste inteligentný mladík a bol by z vás skvelý právnik. Bol by som veľmi rád, ak by ste praxovali u mňa. Vy ste si však zvolili inú cestu, kolega. Necítim k vám žiadnu nenávisť. Chcem, aby ste to vedeli. Opatrujte sa.“

Smrť

Bundymu sa darilo unikať trestu smrti rôznymi prieťahmi takmer 10 rokov. Okrem iného spolupracoval aj s FBI pri pátraní po neodhalených sériových vrahoch. Stihol sa aj oženiť s Carol Ann Boone, ktorá mu porodila dcéru. O jej osudoch však nie je nič známe.

V roku 1989 Bundyho snaha odvrátiť trest narazila, a Ted Bundy bol vo veku 42 rokov popravený na elektrickom kresle. Pred väznicou jeho smrť oslavoval dav stoviek ľudí. Krátko pred popravou sa priznal k 30 vraždám. Odborníci ale tvrdia, že obetí bude pravdepodobne viac.

Ted Bundy sa do povedomia zapísal ako sadistický a surový psychopat s patologickou nenávisťou k ženám. Podľa advokátky z jeho tímu obhajcov bol definíciou absolútneho zla. Svoje činy nikdy neoľutoval a podľa odborníkov považoval vraždy za najväčšie úspechy v živote.

Zdroj: wikipedia.org

Tento obsah vznikol v spolupráci s BONTONFILM a.s.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť