Sobota 28.5.2022
sk
Viliam
cz
Vilém, Viliam

Internet je plný „dobrých“ rád ako ušetriť či lepšie hospodáriť s peniazmi. Akoby to nestačilo, aj tvoji známi majú nepochybne k tomu čo dodať. No nie každá rada, ktorá dobre znie, dobrá aj naozaj je.

Predaj auto skôr, ako bude staré

Ak chceš predať auto, tak to urob teraz. O dva roky bude mať o polovicu nižšiu hodnotu. To ti dnes povie takmer každý – zbav sa auta, dokiaľ môžeš, lebo starý ojazdený vrak už môžeš tak maximálne odviezť na šrotovisko a nie predávať. Ono to ale nie je tak celkom pravda. Správny čas na predaj auta nastáva v momente, keď ťa jeho oprava stojí viac ako kúpa nového.

https://www.youtube.com/watch?v=eIJJeQBCZpY

Nestrachuj sa, že auto nepredáš. Auto je vec, ktorá sa predá vždy. Minule na facebookovej burze týpek predával Felíciu bez čelného skla za tisíc eur, lebo do nej namontoval automatickú prevodovku. A čuduj sa svete – našiel kupca. Aj ty nájdeš kupca, keď budeš chcieť auto predať. Vždy sa jednoducho nájde niekto, pre koho tá tvoja rachotina bude hotovým pokladom.

http://fullhartinsurance.com/repair-replace-old-car/

Okrem toho, staršie autá majú množstvo výhod. Veľa vecí si s trochou šikovnosti a správnym náradím vieš opraviť sám. Nepotrebuješ päť rokov školy a certifikát mechanika, aby si otvoril kapotu alebo vymenil parkovačku. Proste vymontuješ a ideš. Ako bonus, staršie autá neboli vyrábané v ére, keď sa každý produkt musí pokaziť, aby si ľudia kúpili ďalší. Sú predurčené vydržať, fungovať a prežiť aj zombie apokalypsu.

Vyhni sa kreditným kartám či úverom

Väčšina starších ľudí ti odporučí vyhnúť sa kreditným kartám na sto kilometrov. V ich očiach je totiž dlžoba voči banke synonymom najjednoduchšieho spôsobu, ako sa dostať do exekúcie alebo rovno do pekla. Je to pochopiteľné – za ich čias sa požičiavanie peňazí akosi nenosilo. Lenže to bola iná doba. Doba, v ktorej človek nemusel predať obličku a upísať dušu diablovi, aby si kúpil vlastný dom.

https://www.thewealthwisher.com/2012/10/08/how-does-emi-on-credit-card-work/

Dnes to už také jednoduché nie je a aby si človek mohol kúpiť finančne náročnejšie veci, potrebuje si požičať. To je v poriadku. Dôležité je však to, načo si dané peniaze požičia. Pokiaľ ich investuje do hmotnej veci, napríklad auta či domu, v prípade najväčšej núdze ju stále môže predať. A ak všetko pôjde podľa plánu, vo výsledku bude pôžička splatená a vec bude jeho.

https://www.thebalance.com/what-does-a-certified-check-mean-315340

Problém tkvie v tom, že niektorí ľudia riešia pôžičkami či kreditnými kartami všetko. Nie je dosť peňazí na vianočné darčeky? Poďme do banky, tá nám požičia. Nenašetrili sme na letnú dovolenku? To nevadí, banka to vyrieši za nás. Takýmto spôsobom míňajú peniaze, ktoré nemajú, na veci, ktoré nepotrebujú a pokojne by sa bez nich zaobišli. A nakoniec ostanú s holou riťou a očami pre plač.

Kupuj veci za zľavové kupóny

Zľavové kupóny sú super vec. Ušetriť euro či dve nikdy nie je na škodu a keď potrebuješ niečo kúpiť, samozrejme, že je lepšie, ak sa ti to podarí kúpiť za lacnejšie. Problém s týmito kupónmi či akciami nastáva v momente, keď začíname nakupovať veci, ktoré nechceme. Len preto, aby milý kupón na zľavu dvadsať centov nebodaj neprepadol.

https://www.groundreport.com/save-money-using-coupons/

V tomto akoby som videla nemenovaného člena mojej rodiny. Keď videl akciu na nabíjačku na autobatérie, kúpil rovno štyri. Niežeby mal auto a niežeby niekedy v živote potreboval dobiť autobatériu, ale boli v akcii a akciové veci sa nenechávajú ležať v regáloch. To je pravidlo.

Zaslal mu obchod za vernostné body nejaké kupóniky? Skvelé, teraz môže nakúpiť dvadsať kilo ovsených vločiek o desať centov lacnejšie a v prípade hladomoru bude naša rodina za vodou.

https://www.businessinsider.com/people-cant-resist-sales-2015-1

Požičaj si radšej od rodiny, nech nedlžiš banke

Kamaráti buďme, no dlhy si plaťme. To hovorí jedno veľmi múdre príslovie, a treba uznať, že má pravdu. Aj najlepšie kamarátstvo môže pokaziť spor o peniaze, nehovoriac o tom, ako veľmi dokáže naštrbiť rodinné vzťahy. Na prvý pohľad to vyzerá logicky – radšej si požičiam od babky, veď tá mi hádam nebude kalkulovať úroky z omeškania.

https://www.talk-business.co.uk/2017/08/11/dos-donts-making-personal-loans-family-friends/

Úroky ti síce kalkulovať nebude, no rovnako nebude skákať meter dvadsať od radosti, keď sa doba splatnosti predĺži z týždňa na dva roky. Okrem toho, dlžiť peniaze niekomu blízkemu je vždy o hubu. Po prvé má daný človek zrazu pocit, že môže ovplyvňovať všetky tvoje výdavky.

Načo kupuješ tú novú práčku?! Veď mi predsa dlžiš peniaze! A po druhé, ak dlh narastá a ty ho stále nevieš splatiť, môže to vyvrcholiť úplným pretrhnutím kontaktov. Keď sa s niekým nestretávaš, tak predsa nemôže žiadať späť svoje peniaze, však?!

https://loan.kreditpintar.com/2018/04/02/wheres-more-beneficial-borrow-money-from-bank-or-fintech/

Rob všetko len preto, aby si ušetril

Je rozdiel šetriť a šetriť na nesprávnych miestach. Povedzme, že si chce dať imaginárny Jožo opraviť svoje imaginárne auto. Kamarát Jožovi odporučí zodpovedného mechanika, ktorý mu to spraví za dve stovky aj s ročnou zárukou. Jožo ale nájde na bazoši ponuku nejakého dedinského kutila, ktorý mu to „na kolene“ opraví za stovku.

https://www.independent.co.uk/money/saving-money-is-pointless-a7557061.html

Jožo pod vidinou ušetrenej stovky uteká cez pol republiky a svoje imaginárne auto zverí do rúk dedinského kutila. Cestou tam a späť prejazdil benzín v hodnote dvadsať eur. Kutil napokon zistil, že mu oprava trvala dlhšie ako čakal a tak si vypýtal ešte dvacku navyše za robotu.

http://usanewsgroup.com/2018/02/26/trick-yourself-into-saving-money/

Nevadí, ešte stále sme v pluse. No po príchode domov Jožo zistí, že dedinský kutil to spravil nap*ču a koniec koncov to aj tak musí dať urobiť nejakému schopnému servisákovi za pôvodnú cenu. Máte pocit, že ušetril?

Titulná fotka: Getty Images


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Michaela Molnárová
Som také ukecané malé pivo, ktoré miluje zvieratká a za trojuholník vegánskej pizze by ťa pokojne aj prešlo traktorom. Neriskuj. Na EMEFKA tvorím už nejaký ten piatok, preto v mojom portfóliu nájdeš naozaj všeličo. Mojou špecialitkou sú vzťahové záležitosti, mužsko-ženské peripetie a ľudské príbehy, ale pred nejakým tým internetovým virálom tiež nebudem utekať

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť