Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 27.1.2023
sk
Bohuš
cz
Ingrid

Nie je žiadnou novinkou, že koronavírus bude mať negatívny dopad na našu ekonomiku. Vláda sa preto rozhodla prijať patričné opatrenia, aby sme ju po boji s koronou znova naštartovali. Jedným z cieľov programu pre podporu ekonomiky bude aj rozvoj turizmu na Slovensku.

Jeho súčasťou má byť aj modernizovanie fasády hradu, aby prilákal viac mladých turistov. Pre tento účel bola vyhlásená súťaž, do ktorej sa zapojili rôzne dizajnové štúdiá i umelci. 

Niektoré z návrhov sú poriadne odvážne, pretože pri vyhlasovaní súťaže neboli udané žiadne striktné pravidlá. Aj preto sa medzi návrhmi objavili graffiti na fasáde Bratislavského hradu. 

Chcú na Slovensko pritiahnuť viac turistov

Podľa informácií z tlačovej správy má vláda v pláne podporiť turizmus v hlavnom meste, v rámci čoho vytvára patričné opatrenia na zaistenie lepšej propagácie mesta Bratislava ako atraktívneho miesta pre turistov. Síce je Bratislava atraktívna pre turistov, no zo štatistík vychádza, že ľudia nad štyridsať rokov nemajú tendenciu míňať počas návštevy Bratislavy toľko peňazí ako mladí.

Mesto sa preto rozhodlo urobiť Bratislavu atraktívnejšou. Jedným z krokov má byť zmena fasády Bratislavského hradu. Za týmto účelom bola vyhlásená súťaž, do ktorej sa mohli zapojiť dizajnové štúdiá a jednotlivci. Podľa všetkého mali dostať niekoľko desiatok návrhov a finálny výber z nich sa uskutoční 21. augusta. 

Graffiti na Bratislavskom hrade

Jedinou podmienkou súťaže bolo zvýšenie atraktivity Bratislavského hradu s použitím rôznych motívov. „Chceme dosiahnuť, aby mladí túžili navštíviť Bratislavu po tom, čo uvidia mnohé atraktívne fotky z jej prostredia na sociálnych sieťach. Veľmi dobre vieme, ako mladá generácia baží po vizuálne príťažlivých fotografiách, ktorými sa môžu chváliť na sociálnych sieťach, preto vidíme v modernizácii hradu veľkú príležitosť na zvýšenie turizmu,“ vysvetľuje Peter Kohút, šéf projektu Atraktívne Slovensko.

TS

Medzi súťažnými návrhmi sa objavili aj graffiti a street art motívy, ktoré by mohli zdobiť fasády Bratislavského hradu. Takéto motívy sú rozhodne niečo, čo by prilákalo mladých ľudí, a takpovediac, z hradu by sa stala senzácia, s ktorou by chcel mať fotografiu každý mladý človek. Či to však je prvok, ktorý je hodný zdobiť Bratislavský hrad, je otázne.

V tlačovej správe sa tiež uvádza, že medzi návrhmi boli aj vizualizácie, na ktorých hrad zdobia rôzne ľudové motívy, vrátane čičmanského vzoru. „Jeden z návrhov obsahuje aj street art maľby s významnými osobnosťami slovenskej kultúry a politiky,“ dopĺňa Kohút.

Návrhy mali byť pôvodne zverejnené na konci marca, no v súvislosti so situáciou ohľadom koronavírusu sa termín posúva na 30. apríla.

TS
TS

Hrad by mal dostať novú podobu už v roku 2021

„Vieme si predstaviť, že graffiti na Bratislavskom hrade alebo iné moderné motívy ľudí pobúria. Nápady sme, samozrejme, konzultovali aj s pamiatkármi, s ktorými sme sa dohodli, že motívy nebudú priamo umiestňované na fasádu hradu. Vznikla ekonomická, no stále atraktívna verzia realizácie – motívy budú aplikované na krycej plachte, ktorá bude na hrade upevnená. Takéto krycie plachty sa bežne používajú v zahraničí pri rekonštrukciách a mali sme možnosť takú vidieť aj v Bratislave pri rekonštrukcii budovy na Hlavnom námestí,“ objasňuje Kohút.

Hrad by mal získať nové “šaty“ už na jar v roku 2021. Cieľom je zatraktívnenie hradu pre mladých turistov už v nasledujúcej sezóne, keďže tohtoročná je ohrozená situáciou v spojitosti s koronavírusom. Všetky informácie a ostatné motívy budú zverejnené 30. apríla.

TS

Dočítali ste sa až sem? V tom prípade ti chceme pripomenúť, že sa už skončil mesiac marec. Čo znamená iba jedno, že je 1. apríl. Za celú redakciu ti preto prajeme pekný deň bláznov a aby si sa nenechal dnes už ničím iným oklamať.

Zdroj: TS


Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť