Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 19.4.2024
sk
Jela
cz
Rostislav, Rastislav

Aj človek s minimálnou znalosťou kinematografie vie, že niekoľko veľkých zahraničných filmov bolo natáčaných na Slovensku. Hoci krásy slovenskej prírody a množstvo historických budov sa na striebornom plátne ocitnú pomerne často, výsledné snímky skoro vždy znázorňujú iné štáty (Za nepriateľskou líniou) alebo fantastické svety (Eragon).

Predsa ale existujú aj opačné prípady, ktorých dej sa odohráva na Slovensku, ale neboli filmované u nás. Naša krajina je pre bežného diváka zo zahraničia úplnou neznámou a preto sa filmári môžu pri zobrazovaní Slovenska poriadne vyblázniť. Pochopiteľne, výsledok býva nie vždy lichotivý. V akom svetle prezentovali krajinu pod Tatrami zahraniční tvorcovia?

Hostel (2005)

Kontroverzný krvák spôsobil v čase svojho uvedenia nesmierne pohoršenie a verejne proti nemu protestovali aj niekoľkí politici. Slovensko je zobrazené ako nebezpečná krajina plná prostitúcie a násilia, kde sú obyvatelia schopní za pár drobných spraviť akúkoľvek zvrátenosť. Bohatí si dokonca môžu dovoliť beztrestne mučiť a zabíjať ľudí. Hoci s celkovým vykreslením Slovenska je ťažké súhlasiť, minimálne niekoľko detailov, vrátane cesty vlakom, pôsobí hodnoverne. Film, ktorý natočil Eli Roth v Česku sa dočkal dvoch pokračovaní.

James Bond – Dych života (1987)

Agent jej veličenstva, tentoraz v podaní Timothyho Daltona, je vyslaný na misiu do Bratislavy. Za úlohu tu má zorganizovať útek sovietskeho generála za Železnú oponu. V jednej zo scén sa (neexistujúce) obrovské hory slovensko-rakúskeho pohraničia stali kulisou adrenalínovej naháňačky – mužovi s povolením zabíjať sa postavili vojaci Československej ľudovej armády a príslušníci Verejnej bezpečnosti. Hoci vo filme veľakrát zaznie zrozumiteľná slovenčina, výzbroj vojakov pozostáva z náhodných kúskov, z ktorých mnohé naša armáda nepoužívala. Bratislavu v Dychu života zastúpila Viedeň.

Bátoryčka: Krvavá grófka (2009)

Rok po Jakubiskovej Bátoryčke sa motív krvavej pani rozhodli využiť aj nemeckí a francúzski filmári. Scenár, réžiu a hlavnú úlohu si vzala pod palec francúzska herečka Julie Delphy. Vďaka jej skvelej práci sa film dočkal obrovského úspechu v jej rodnej krajine. Hoci sa dej filmu odohráva na dnešnom území Slovenska, Čachtický zámok alebo iné slovenské miesta sa vo filme neobjavili. Bátoryčka bola natočená v niekoľkých lokalitách v Nemecku a v Rumunsku.

Import/export (2007)

Rakúsky režisér Ulrich Seidl je známy tvorbou, zobrazujúcou odvrátenú stranu spoločenskej reality. V snímke z roku 2007 rozpráva príbehy dvoch ľudí – Ukrajinky Oľgy, ktorá hľadá lepší život v Rakúsku, a Rakúšana Pauliho, smerujúceho na východ. Spolu so svojim otčimom sa Pauli snaží zarobiť predajom starých rakúskych automatov na Slovensku a na Ukrajine. Cesta dvoch mužov, pohybujúcich sa na dne spoločnosti, vedie aj na nechválne známy Luník IX. Filmári skutočne navštívili toto miesto a z brutálne autentických záberov košickej štvrte človeku až behá mráz po chrbte. Import/export ako jediný kúsok zo zoznamu používa reálne obrazy zo Slovenska.

V tieni upíra (2000)

Prevažná časť filmu sa odohráva v roku 1921 v Československu. V tieni upíra čerpá inšpiráciu zo skutočného príbehu nemeckých filmárov, ktorí na Oravskom zámku natáčali legendárnu hororovú klasiku Nosferatu. Pridáva ale fiktívne prvky – čo ak Max Schreck, predstaviteľ hlavnej postavy, je upírom aj v skutočnosti? Schrecka v oceňovanej snímke stvárnil brilantný Wilem DafoeV tieni upíra sa natáčalo v Luxembursku – Luxembursko teda znázorňuje Slovensko, ktoré má pre zmenu predstavovať Rumunsko.

Teror vo vlaku (2002)

Agent NATO Jacques Kristoff v podaní Jeana Claudea Van Dammea je vyslaný do Bratislavy, aby získal tajomstvo ukradnuté slovenskej vláde. Týmto tajomstvom nie je nič iné, ako tri nádoby obsahujúce biologickú zbraň SP-43. Po získaní látky Kristoff cestuje vlakom cez Rakúsko, kde je vlak prepadnutý po zuby ozbrojenými teroristami. S výnimkou žltého taxíka a vojakov, ktorí sa na svoju „slovenskosť“ snažia až príliš upozorňovať, pôsobí táto verzia Bratislavy celkom hodnoverne. Napomáha tomu hnusná električka, typické komunistické automobily a niekoľko nápisov v slovenčine. Slovensko bolo stvárnené Bulharskom, jednou z najobľúbenejších krajín amerických filmárov.

Eurotrip (2004)

Film plný sprostých vtipov je obľúbenou klasikou medzi tínedžermi. Americký stredoškolák Scott putuje naprieč Európou, aby mohol napraviť to, čo pokazil so svojou krásnou internetovou známosťou Mieke. Popri svojej ceste do Berlína sa Scott s kamošmi nechtiac dostane do zaostalej diery, zvanej Bratislava. Kulisami pre Eurotrip boli Česko, Nemecko, Spojené kráľovstvo a Vatikán. Nakoľko sa podarilo Slovensko zobraziť hodnoverne, na to nech si každý zodpovie sám:

Zdroje: wikipedia.org; imdb.com
Titulná fotka: 
Ulrich Seidl, Next Entertainment


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.