Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 27.1.2023
sk
Bohuš
cz
Ingrid

Internet je plný informácií o koronavíruse. V momentálnej situácii je to pochopiteľné. Ľudia to nepoznajú, majú strach a je samozrejmé, že chcú vedieť, ako sa mu vyhnúť. Problém je v tom, že nie všetky informácie kolujúce virtuálnou sférou sú pravdivé. Mnohí púšťajú do sveta svoje domnienky a bezmyšlienkovite ich označujú za fakt.

Očividne im nedochádza, koľko škody tým môžu napáchať a bežný človek v tomto chaose nemá šancu všetky ich odfiltrovať. Preto je len dobre, že sa do toho rozhodol obuť lekár. Faheem Younus je špecialista na infekčné ochorenia v jednej z univerzitných nemocníc v americkom Marylande.

Sám si všimol, koľko bludov sa o koronavíruse narozpráva. Práve preto sa k téme rozhodol vyjadriť osobne. Vybral desať tých najčastejších a na jeho Twitteri v stručnosti vysvetlil, prečo sú chybné. Hoci ho tam momentálne sleduje vyše 50-tisíc užívateľov, všetci dobre vieme, že v porovnaní k celkovej zasiahnutej populácii je to nič.

© Shutterstock

Preto sme sa rozhodli jeho slová sprostredkovať aj vám. Teraz je totiž, viac než kedykoľvek predtým, dôležité vedieť, ako sa správať, ako sa brániť a hlavne – čomu veriť.

Mýtus #1: Koronavírus zmizne počas letných mesiacov.

Nesprávne. Ani pri predchádzajúcich pandémiách počasie nezohrávalo veľkú úlohu, okrem toho, leto predsa nebude všade. U nás sa síce oteplí, no na južnej pologuli bude stále zima. Vírus má globálny rozsah.

Mýtus #2: V lete sa bude vírus vďaka komárom šíriť rýchlejšie.

Nesprávne. Koronavírus sa nešíri krvou, ale kvapôčkami z dýchacej sústavy. Väčší výskyt komárov jeho šírenie nijako nepodporí.

© Shutterstock

Mýtus #3: Ak vieš zadržať dych na desať sekúnd, určite nemáš koronavírus.

Nesprávne. Väčšina mladých pacientov postihnutých koronavírusom je schopná zadržať dych aj na viac ako desať sekúnd. Na druhej strane starší ľudia, ktorých pľúcna kapacita už zďaleka nie je to, čo bývala, toho nebudú schopní ani ako zdraví.

Mýtus #4: Keďže testy na koronavírus nie sú dostupné, mali by sme darovať krv. Krvné banky ju budú musieť otestovať.

Nesprávne. Žiadna krvná banka netestuje vzorky na koronavírus. Ak chce človek darovať krv, mal by tak učiniť nezištne, skrátka len preto, že chce pomôcť. Nie aby odhalil akési skryté diagnózy.

Mýtus #5: Koronavírus žije v hrdle. Keď vypiješ veľa vody, spláchneš ho do žalúdka, kde ho rozožerú kyseliny.

Nesprávne. Vírus sa síce hrdlom dostane do tela, následne však preniká do buniek hostiteľa. Nedá sa zmyť pohárom vody. Ak do seba budeš liať hektolitre tekutín, stráviš celú karanténu na záchode… a tam efekt tohto konania začína aj končí.

© Shutterstock

Mýtus #6: Ľudia, ktorí sa izolujú a ostávajú doma, preháňajú. Tento vírus veľa škôd aj tak nenapácha.

Nesprávne. Ak sa počet nakazených pacientov začne znižovať, bude to jasným dôkazom toho, že izolácia funguje. A nie toho, že by vírus nemal veľký dosah či nebol nebezpečný.

Mýtus #7: Pri autohaváriách sa ročne zabije 30,000 ľudí. Prečo robíme takú vedu práve z koronavírusu?

Pretože autohavárie nie sú nákazlivé a počet obetí sa nezdvojnásobuje každé tri dni. Pretože autohavárie nespôsobujú masovú paniku ani krach ekonomiky.

Mýtus #8: Dezinfekčné gély sú lepšie ako mydlo a voda.

Nesprávne. Mydlo a voda v skutočnosti zmyjú vírus z pokožky (tento vírus nie je schopný penetrovať kožné bunky, a teda sa dostať do tela cez kožu). Nemaj stres, ak sú všetky gély z obchodov fuč.

© Shutterstock

Mýtus #9: Najlepším spôsobom, ako sa vyhnúť koronavírusu, je vydrhnúť všetky kľučky v dome.

Nesprávne. Najlepší spôsob je umývať si ruky a držať sa od cudzích ľudí vo vzdialenosti minimálne dva metre. Pokiaľ nemáš doma pacienta nakazeného koronavírusom, kľučky sú relatívne bezpečné.

Mýtus #10: Čínska alebo americká armáda vypustila vírus do ovzdušia zámerne.

Naozaj?!

Zdroj: FaheemYounus / Twitter 


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Michaela Molnárová
Som také ukecané malé pivo, ktoré miluje zvieratká a za trojuholník vegánskej pizze by ťa pokojne aj prešlo traktorom. Neriskuj. Na EMEFKA tvorím už nejaký ten piatok, preto v mojom portfóliu nájdeš naozaj všeličo. Mojou špecialitkou sú vzťahové záležitosti, mužsko-ženské peripetie a ľudské príbehy, ale pred nejakým tým internetovým virálom tiež nebudem utekať
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť