Piatok 28.1.2022
sk
Alfonz
cz
Otýlie
, Otilie

Finančná stabilita je, pravdaže, dôležitým prvkom akéhokoľvek vzťahu. Rozhodne sa lepšie hospodári, ak obaja partneri pracujú a zarábajú. Ako však ukazujú aj vedecké štúdie, nie všetci muži nesú dobre, ak ich nežnejšia polovička zarába viac ako oni.

Žena zarába viac? Nastupuje stres

Vedci svoje závery vyvodili po skúmaní viac ako 6 tisíc párov, ktoré žijú v manželskom či partnerskom zväzku minimálne 15 rokov. Konkrétne sa prišlo na to, že pokiaľ žena prispieva na chod domácnosti 40 % zo svojho platu, muži začínajú pociťovať stres.

Shutterstock

Môžu sa cítiť až príliš finančne závislí, a to im nerobí dobre. Okrem toho tu zohráva rolu aj spoločnosť, ktorá je stále výrazne patriarchálna. Muži v sebe stále majú zakorenené, že chlap by mal byť ten, kto živí rodinu. Podobné sú často aj očakávania okolia.

Hoci dnes sa už situácia do veľkej miery zmenila, tieto tendencie stále pretrvávajú, pretože sú podľa vedcov mimoriadne hlboko zakorenené v základoch našej spoločnosti.

Pixabay (https://pixabay.com/sk/photos/%C3%BAspory-rozpo%C4%8Det-invest%C3%ADcie-peniaze-2789112/)

Po celé generácie a v mnohých kultúrach tu bolo očakávanie, že práve muži budú zaobstarávať hlavný príjem,“ vysvetľuje akademička a vedkyňa Joanna Syrda. „Maskulinita je veľmi pravdepodobne spojená s týmto očakávaním.“

Menejcennosť a depresie

Pokiaľ sa úlohy živiteľa domácnosti prehodia, muži sa podľa odborníkov môžu cítiť neschopní, menejcenní a vo väčšom strese. Môžu mať tiež pocit, že ako „chlapi“ zlyhali (to súvisí s vyššie spomínanou maskulinitou a spoločenskými rolami, ktoré sú v ľuďoch hlboko vžité).

Časté pri nich môžu byť aj pocity depresií. Na druhej strane, pokiaľ žena zarábala viac, či disponovala vyšším bohatstvom než muž, tak sa tieto pocity obyčajne nevyskytujú.

Shutterstock

Odborníci však podotkli, že ani v prípade, ak je hlavným živiteľom muž, nemusí byť všetko ideálne. Psychická nepohoda, úzkosť či depresie sa môžu objaviť aj v tomto prípade, majú len iný koreň. Väčšinou sa spájajú s tlakom a vysokou zodpovednosťou za finančnú stabilitu rodiny.

Ideálny balans

Treba dodať, že z výskumov vyplýva to, že muži sú jednoznačne šťastnejší, ak na domácnosť prispievajú obaja partneri. Zo záverov ale vyplýva, že ideálnym stavom sa zdá byť ten, v ktorom muži prispievajú 60 % a ženy 40 %.

New Line Cinema

Jedným z dôvodov tohto všetkého je – okrem zmieneného konzervativizmu a patriarchálnej spoločnosti – aj fakt, že ženy stále nezarábajú rovnako ako muži. Hoci sa aj v tomto odvetví urobil značný progres, stále to má ďaleko k ideálnemu stavu.

Smutnou zaujímavosťou je, že podľa výpočtov odborníkov bude trvať ešte dobrých 200 rokov, kým budú ženy oceňované za svoju prácu adekvátne (za predpokladu, že zvyšovanie ich finančného ohodnotenia bude pokračovať súčasným tempom). Medzi najprogresívnejšie štáty v tejto oblasti patria najmä severské krajiny, ako Island, Nórsko, Švédsko a Fínsko.

Pixabay (https://pixabay.com/sk/photos/%C5%A1tudent-%C5%BEena-pri-spusten%C3%AD-obchodn%C3%A9-849821/)

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť