Streda 26.1.2022
sk
Tamara
cz
Zora, Jitřenka

Pomaly, ale isto sa nám blížia ďalšie majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji, ktoré sa budú už druhýkrát konať na Slovensku. Pri tejto príležitosti sme sa vám rozhodli priniesť 10 tipov na vydarené športové filmy, ktoré vás na hokejové zápasy dobre naladia.

Keďže je však kvalitných filmov z hokejového prostredia pomerne málo, rozšírili sme výber o všetky zimné športy. Pevne veríme, že si v nich nájdete svojho favorita.

Ja, Tonya

Výborná čierna komédia podľa skutočných udalostí. Talentovaná krasokorčuliarka Tonya Harding sa do športovej histórie zapísala naozaj neslávne. So svojimi komplicmi mala totiž naplánovať útok na svoju rivalku Nancy Kerrigan. Vedela však Tonya o tomto podlom útoku? A aký bol vlastne jej život?

Režisér Craig Gillespie natočil svižnú, vtipnú a štýlovú adaptáciu neuveriteľného skutočného príbehu, ktorý akoby vypadol zo scenára bratov Coenovcov. Okrem scenára zaujmú aj skvelé herecké výkony. Margot Robbie si odniesla nomináciu na Oscara, Allison Janney v úlohe Tonyinej tyranskej matky sošku dokonca premenila.

Orol Eddie

Ďalšia vydarená komédia podľa skutočného príbehu. Orol Eddie od Dextera Fletchera rozpráva príbeh Michaelovi Edwardsovi, ktorého nazývali najhorším skokanom na lyžiach v histórii. Režisér Dexter Fletcher túto vďačnú látku uchopil veľmi dobre a výsledkom je svieža feel good komédia s veľkým nadhľadom a pohodovou atmosférou.

Hokejový zázrak

Spomínali sme, že kvalitných hokejových filmov veľa nemáme, avšak Hokejový zázrak z roku 2004 bez diskusie patrí medzi tých niekoľko málo, ktoré môžeme označiť ako brilantné. Tvorcovia si vzali za inšpiráciu skutočné udalosti z roku 1980. Práve vtedy totiž hokejový tím USA na Olympiáde porazil Sovietsky zväz. Napínavé a skvele natočené. Pecka.

Ľadové ostrie

Pokiaľ máte chuť na niečo odľahčenejšie a s nádychom romantiky, tak je Ľadové ostrie presne pre vás. Olympijský hokejista Doug vo filme musí zmeniť povolanie, a tak sa dostáva ku krasokorčuľovaniu ako partner pôvabnej Kate.

A hoci sa spočiatku nemôžu vystáť, zdá sa, že z ich neustáleho hašterenia pomaly vzniká vzájomná náklonnosť. Milá a zábavná komédia ako stvorená na pohodový oddych.

Mystery, Aljaška

Slušná hokejová komédia o partii outsiderských hráčov, ktorí dostanú šancu zahrať si zápas proti profíkom z tímu New York Rangers. Ak chcú vyhrať, bude ich to stáť veľa síl. Mystery, Aljaška od Jaya Roacha naláka hlavne kvalitným obsadením (Russell Crowe, Hank Azaria či Burt Reynolds). Celkovo ide o pohodovku, ktorá príjemne naladí každého športového fanúšika.

Kokosy na snehu

Kokosy na snehu od Jona Turteltauba sú už v rámci športových filmov slušnou klasikou. Príbeh rozpráva o štyroch Jamajčanoch, ktorí sa rozhodnú podmaniť si Zimné olympijské hry. Bláznivý nápad (voľne podľa skutočných udalostí!) je tu spracovaný veľmi zručne, Turteltaub je zručný režisér a scenár dokáže bez problémov pobaviť.

https://www.youtube.com/watch?v=Ob1tnjItuI4

Goon

Skvelá komédia Michaela Dowseho rozpráva o outsiderovi Dougovi, ktorý dostane šancu zahrať si v hokejovom tíme. A jeho úloha bude takzvaný goon, teda hráč, ktorý hlavne ochraňuje svojich kolegov a keď je to potrebné, tak protihráčov uzemní päsťami.

S ľahkosťou napísaný scenár a výborní Seann William Scott, Liev Schreiber a Jay Baruchel sú zárukou toho, že sa nudiť nebudete.

Pásky z Nagana

Dokumentárny film Ondřeja Hudečka mapuje legendárnu cestu Českej republiky za vytúženým zlatom na Zimnej olympiáde v roku 1998. Perfektne natočené, maximálne využívajúce tému a žmýkajúce nostalgiu na maximum. 

38 – Filmová pocta hokejovej legende

Režisérska dvojica Lukáš Zednikovič a Dano Dangl nám v roku 2014 priniesla dokument o slovenskej hokejovej legende Paľovi Demitrovi. Ten tragicky zahynul v roku 2011, jeho odkaz tu však ostal stále s nami. 38 je silný dokument a nádherná pocta, ktorá by žiadnemu fanúšikovi slovenského hokeja nemala uniknúť.

Ľadovo ostrí

Záver bude opäť patriť komédii, tentokrát od režisérov Josha Gordona a Willa Specka. Ľadovo ostrí rozprávajú príbeh dvoch rivalov v podaní Willa Ferrella a Jona Hedera, ktorí sa rozhodnú získať zlatú medailu v krasokorčuľovaní, a to v kategórii párov.

Solídna bláznivá komédia s dobre napísaným scenárom a slušnými hereckými výkonmi. Pravdepodobne nepôjde o titul, na ktorý budete roky spomínať, ale pobaví dobre, a to sa cení.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť