Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 27.1.2023
sk
Bohuš
cz
Ingrid

Každý má toho jedného kamaráta, ktorý na teba neustále chrli zaujímavé fakty, o ktorých si doteraz netušil. Síce ich k životu nepotrebuješ, no je fajn vedieť veci, ktoré ostatní nevedia. Môžeš nimi potom ohurovať opačné pohlavie. Keď sú teraz všetci sapiosexuáli (ľudia, ktorých priťahuje inteligencia), tak sa to zíde, no nie?

To, že si nedokážeš oblízať lakeť, a že oči sú jediná vec na tvojom tele, ktorá ti počas života nerastie, vie snáď každý. Ale vedel si aj tieto ostatné zaujímavosti?

Cola sa vyrába z kolových orechov

Sú ľudia, ktorí naozaj netušia, čo je základnou zložkou kolových nápojov. Takže áno, sú to kolové orechy. Tieto orechy majú silný povzbudivý účinok a dokonca afrodiziakálne účinky, ktoré mnohí prirovnávajú s nelegálnym kokaínom. A keď už sme pri kokaíne, ten obsahovala kedysi dávno aj samotná Coca-Cola.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/water-coca-cola-coke-can-pM2SLOGubEuT6)

Sliepky nemajú samostatný otvor na vajíčka

Človek by si bol myslel, že takýto základný biologický fakt budú všetci vedieť, no potom sa na to ľudí opýtate a zistíte, že ho neovládajú všetci. Sliepky patria k vtákom a vtáky majú kloaku, ktorá im slúži na vylučovanie, rozmnožovanie a taktiež aj vylučovanie vajíčok.

Ak si sa nazdával, že sliepky vylučujú vajíčka cez nejaký samostatný otvor, tak nie, nie je to tak. Okrem toho, ak ľudí osočuješ z toho, že pri jedení vajíčok zabíjajú kuriatka, tak pozor, najprv by museli byť tie vajíčka oplodnené.

Niklas Hamann, Unsplash

Dalmatínce sa rodia bez škvŕn

Krásne biele psíky s čiernymi škvrnami, ktoré nás sprevádzali aj detstvom v rámci rozprávky 101 dalmatíncov. Tie sa však nerodia úplne posiate čiernymi škvrnami. Kde-tu sa im nejaká objaví, no škvrny sa im postupne zväčšujú a pridávajú, ako rastú.

@sweetiethedalmatian(https://www.instagram.com/p/BumbGPeHFap/)

Gumené medvedíky sa vyrábajú z bravčových kostí a chrupaviek

Aj keď to možno väčšina ľudí vie, sú aj takí, ktorí o tom stále netušia. Želatína sa totiž vyrába z kolagénu, ktorý sa získava z bravčových kostí, šliach a chrupaviek. Niekoho to možno znechutí a iný nad tým mávne rukou. Na trhu je už však množstvo alternatív gumených cukríkov, ktoré nie sú živočíšneho pôvodu.

Jonathan J. Castellon, Unsplash

Nemôžeš ochutnať dúhu, keď si dáš Skittles, lebo v nich nie je modrá

Obľúbené farebné dražé hlási, že máš ochutnať dúhu. Avšak, s ich balením cukríkov to možné nie je, lebo v balení nie je modrý cukrík. Aj samotná dúha, ktorú majú na balení, má modrú farbu, no v balíčku s cukríkmi ju nenájdeš.

@skittles(https://www.instagram.com/p/BiuavQEgb8g/)

Bublinková fólia bola pôvodne predávaná ako tapeta

Bublinková fólia, ktorú radi pukáme, či už sme malí alebo veľkí, nebola vždy určená na to, na čo ju používame teraz. Kedysi dávno chceli dvaja vynálezcovia vytvoriť tapetu, ktorá by vznikla spojením dvoch sprchových závesov.

Snažili sa tak vytvoriť textúrovanú tapetu, no zlepením dvoch fólií im vznikla „tapeta“, ktorá mala vzduchové bublinky. Takto vznikol z tapety nami obľúbený a užitočný predmet hlavne na balenie krehkých vecí.

https://www.instagram.com/p/BLtd3iejgDZ/

Niektoré druhy žralokov musia stále plávať, inak by zomreli

Sú druhy žralokov, ktoré potrebujú neustále plávať a byť v pohybe, aby prežili. Vďaka pohybu sa im do žiabier dostáva kyslík, a preto ak chcú žiť a dýchať, musia sa pohybovať. Ako teda spia? Vedci hovoria, že žraloky nespia tak ako my, ľudia. Nechávajú sa unášať prúdom s otvorenými očami, a keď prídu ku dnu, tak vyplávajú na hladinu.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/shark-week-just-keep-swimming-3o7TKql8EjyZ832EBa)

Podpätky boli pôvodne pre mužov

Topánky na vysokom opätku ako ich poznáme dnes, mali svoj pôvodný účel čisto praktický a mali slúžiť zväčša mužom. Pôvodne boli vytvorené pre mäsiarov, aby sa im nemáčali nohy v krvi pri obrábaní mäsa.

Neskôr sa uchytili aj v mestskom živote, keďže v minulosti bolo bežné, že na uliciach boli splašky. Vďaka topánkam na podpätkoch sa im ľudia vyhli. Samozrejme, podpätky spočiatku nosili muži a boli ich dominantou, až neskôr sa usídlili v ženskom šatníku.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/ASimpleFavor-a-simple-favor-93lGrcQQbhF1g6HYy9)

Titulná fotka: pixabay /Franz Eugen Köhler


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť