Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 30.11.2022
sk
Ondrej, Andrej
cz
Ondřej

Kiná a divadlá sú niekoľko dlhých dní zatvorené a koncerty zrušené. Sedíme doma a jedinou našou záchranou pre zachovanie akéhosi kultúrneho života sú streamovaci služby plné filmov, seriálov a dokumentov. Momentálne nastáva obdobie online kultúry, pri ktorej ešte netušíme, ako dlho bude trvať. Ak ti teda chýba nejaké kultúrne obohatenie duše, máme pre teba niekoľko tipov.

Prejdi sa prázdnymi svetovými galériami

Samozrejme, že to nie je úplne ono, prechádzať sa galériou online. Teraz je však dobrá akákoľvek kultúra. Navyše, kedy budeš mať možnosť prezrieť si obrazy v galériách tak, že okolo nebudú stovky ľudí? Môžeš si tak pozrieť galérie a múzeá z celého sveta. Zväčša je to vďaka Google Street View, na ktorom sa môžeš prechádzať nielen ulicami.

• Louvre si môžeš pozrieť tu

Múzeum s obrazmi od Van Gogha si môžeš prejsť tu

Bezpečná návšteva talianskej galérie Uffizi na tomto odkaze

• Vedel si, že si na Street View môžeš pozrieť niektoré Banksyho diela? Môžeš tak urobiť tu

Shutterstock.com

Múzeá, ktoré rozhodne nie sú nuda

Slovo múzeum môže v niektorých ľuďoch vzbudzovať asociáciu s nudou, no sú aj múzeá, ktoré rozhodne nie sú nuda. Napríklad také múzeum NASA, ktoré si tiež môžeš pozrieť online.

• NASA múzeum si pozrieš tu

Tu si môžeš pozrieť múzeum Frida Kahlo

Na tomto odkaze si môžeš pozrieť Dom Anny Frankovej

• Obrovské múzeum v Los Angeles The J. Paul Getty Museum nájdeš tu

Vedel si, že existuje múzeum surfingu? Môžeš sa doň preniesť tu

Pro tip: Určite odporúčame pozrieť si Google Arts & Culture. Napríklad v sekcii Explore máš možnosť pozrieť sa na pyramídy v Gize alebo môžeš navštíviť Machu Picchu a iné zaujímavé miesta vo svete. Stačí si to otvoriť a ani nevieš ako a hodiny budú fuč.

Jeremy Bishop, Unsplash

Na vážnu hudbu v teplákoch

Táto online kultúra má aj svoje výhody. Napríklad môžeš sledovať koncert filharmónie v teplákoch, s mastnými vlasmi a nik ťa za to nebude súdiť. Ak však chceš, pokojne sa daj do gala, keď budeš pozerať niektoré z týchto koncertov:

• Berlínska filharmónia má dostupné koncerty tu

Aj Slováci ťa nakŕmia kultúrou

Ani na Slovensku kultúra nevykapala tým, že ostali naši obľúbení umelci sedieť doma. Z pohodlia domova nám mnohí stále prinášajú svoju hudbu, humor alebo iné spôsoby kultúrneho vyžitia. A to priamo do obývačky. Ak ti chýba párty život, tak Rádio_FM robí spolu s viacerými slovenskými DJ-mi a hudobníkmi online párty menom Gaučella.

Pim Myten, Unsplash

Ešte pred tým sa však koná Corona Online balcony párty. Teraz sa oplatí sledovať svojich obľúbených interpretov, lebo mnohí majú posledné dni live koncerty na svojich sociálnych sieťach. Vysielal tak už Peter Stašák, Meky Žbirka, ale aj legendy zo zahraničia, medzi ktorými bol napríklad John Legend, Pink alebo Chris Martin z Coldplay.

Rôznorodú kultúru ti doručí priamo do obývačky aj Kulturák Klub, ktorý robí rôzne online kvízy, slam poetry a streamuje aj rôzne koncerty či párty. Okrem toho sa do online kultúry zapájajú pravidelne aj komici zo Silných Rečí, a to prostredníctvom streamov.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť