Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 30.11.2022
sk
Ondrej, Andrej
cz
Ondřej

Všetci poznáme prípad sériového vraha Jacka Rozparovača, ktorý bol aktívny v Londýne v roku 1888. Našu pozornosť priťahuje aj tým, že sa ho nikdy nepodarilo odhaliť. Dôvodov, prečo bolo pátranie neúspešné, je viacero. V tej dobe totiž išlo o úplne nový typ vraha, vtedajšie vyšetrovacie metódy boli navyše pre typ sériového zabijaka nedostatočné.

Človek by si ale myslel, že v takých 60. rokoch v Amerike už pátranie po sériových vrahoch bude prinášať lepšie výsledky. Teda, aby sme boli presní, ono skutočne výsledky prinášalo, ale aj tak tu máme prípady, ktoré ostávajú dodnes nevyriešené. Takým je aj prípad sériového vraha s prezývkou Zodiac, ktorý vyčíňal v Kalifornii a zrejme aj v Nevade v 60. a 70. rokoch 20. storočia.

Profimedia

Vraždy

Neznámemu zabijakovi sa pripisuje celkom 7 potvrdených obetí, z toho dvom sa podarilo prežiť. Zodiac sám sa ale v jednom zo svojich mnohých listov novinárom chvastal, že zavraždil až 37 ľudí. Jeho prvými doloženými obeťami boli David Arthur Faraday (17) a Betty Lou Jensen (16) z mesta Benicia. Tí si 20. decembra 1968 vyrazili na prvé rande s tým, že navštívia vianočný koncert na strednej škole Hogan High School.

Po nejakom čase strávenom v reštaurácii sa autom vybrali na Lake Herman Road, kde zastavili a začali sa bozkávať. Pravdepodobne počas toho ich prekvapil Zodiac. Ich telá sa našli o 23:00. Vyšetrovanie ukázalo, že vrah na miesto zrejme dorazil vlastným autom a prikázal milencom, aby vystúpili. Následne ich oboch zastrelil.

Profimedia

Podobným spôsobom vykonal aj útok na Michaela Renaulta Mageaua (19) a Darlene Elizabeth Ferrin (22) 4. júla 1969. Opäť sa k nim priblížil vo svojom aute a zaparkoval priamo za ich vozidlom v Black Rock Springs Park v meste Vallejo. Zodiac vystúpil a priblížil sa k autu dvojice. Držal zbraň a baterku. Vrah následne päťkrát vystrelil a pri odchode každej obeti „venoval“ ďalšie dve rany. Na druhý deň prijala polícia v meste telefonát od muža, ktorý tvrdil, že vraždy spáchal on. Priznal sa tiež k vražde Faradaya a Jensen.

Zodiac ale netušil, že Mageauovi sa predsa len podarilo prežiť. Polícii tak dokázal poskytnúť približný popis páchateľa. Podľa neho mal 26 až 30 rokov, asi 90 kilogramov a vysoký bol asi 1,73 metra. Išlo o belocha s krátkymi hnedými vlasmi a s okuliarmi. Vyšetrovatelia sa mali na pozore, teraz už bolo nadovšetko jasné, že tu majú dočinenia so sériovým vrahom.

„Som ten, kto to urobil.“

K ďalšiemu Zodiacovmu útoku došlo 27. septembra 1969 pri jazere Berryessa v blízkosti mesta Napa. Vrah tu napadol Bryana Calvina Hartnella (20) a Ceceliu Ann Shepard (22). Zamilovaný pár si v ten krásny slnečný deň vyrazil na piknik. Odrazu sa k nim priblížil maskovaný muž s čiernou kapucňou. Na sebe mal zvláštny dlhý habit s veľkým krížom uprostred. Hartnell a Shepard videli, že je ozbrojený pištoľou a veľkým nožom.

Paramount Pictures/Continental Film

Oboch zviazal a hoci sa najprv snažil vzbudiť dojem, že ide o lúpež, napokon obe obete osemkrát bodol nožom. Shepard svojim zraneniam podľahla, Hartnella sa ale podarilo zachrániť. Zodiac po zločine opäť z telefónnej búdky zavolal na políciu. „Chcel by som oznámiť vraždu. Vlastne dvojitú vraždu,“ povedal pokojným hlasom. „Som ten, kto to urobil,“ dodal.

K poslednej vražde, ktorá bola jasne spojená so Zodiacom, došlo 11. októbra 1969 v San Franciscu. Obeťou sa stal taxikár Paul Lee Stine. Do jeho taxíka v noci nastúpil mladý neznámy muž a rozkázal mu, aby ho odviezol na Maple Streets v štvrti Presidio Heights. Keď tam dorazili, Zodiac vodiča odzadu zastrelil.

Výsmech polícii

Zodiac sa ale neuspokojil „len“ s tým, že svoje obete brutálne zabíjal. Spomínali sme už, že viac než raz zavolal priamo na políciu a svoj zločin oznámil. Okrem toho novinárom posielal listy, v ktorých sa vysmieval zo snahy polície a tvrdil, že ho nikdy nenájdu. Mnoho jeho odkazov bolo zašifrovaných, pričom viaceré z nich sa dodnes nepodarilo rozlúštiť ani tým najväčším expertom. Prvé tri Zodiacove listy dorazili 1. augusta 1969 (po vraždách Faradaya, Jensen a Ferrin) do redakcií troch rôznych novín.

Pisateľ sa v nich priznal k vraždám a pridal aj šifru, ktorá podľa jeho slov odhaľuje jeho identitu. Podotkol tiež, že plánuje ďalej zabíjať, a vyhrážal sa, že ak noviny jeho listy neuverejnia, zavraždí za jednu noc dvanásť ľudí. Polícia a novinári nechceli riskovať, a tak Zodiacove listy vyšli.

Profimedia

V ďalších dňoch dostávali redakcie ďalšie a ďalšie Zodiacove správy a šifry. Jednu z nich sa napokon podarilo rozlúsknuť profesorovi histórie a jeho manželke. Tí síce neboli žiadni experti na šifry, ale milovali logické problémy a krížovky a, čuduj sa svete, v prípade Zodiacovho kódu boli úspešní. V správe bolo viacero gramatických a typografických chýb a mala podivnú štylistiku.

„Človek je to najnebezpečnejšie zviera.“

Stálo v nej: „Rád zabíjam ľudí, pretože je to ohromná zábava. Väčšia zábava než zabíjať divoké zvieratá, pretože človek je to najnebezpečnejšie zviera na zabitie. Je to pre mňa veľmi vzrušujúce, dokonca ešte lepšie než milovanie sa s nejakou ženskou. A najlepšie na tom je, že keď zomriem, znovu sa zrodím v raji, a tí, ktorých som zabil, budú moji otroci. Nenapíšem vám svoje meno, pretože sa pokúsite zastaviť ma v mojej snahe získať mojich otrokov pre posmrtný život.“

V inom liste sa Zodiac vyhrážal, že postrieľa školský autobus plný detí, napokon to však neurobil. V roku 1974 dorazili novinárom a polícii posledné listy od vraha. V jednom z nich sa písalo „Zodiac-Polícia: 37:0“, z čoho muži zákona usúdili, že Zodiac sa priznáva k 37 vraždám. Jeho ďalšie šifry ostávajú dodnes nerozlúsknuté, s výnimkou jednej, ktorú sa podarilo prelomiť len nedávno.

Profimedia

Skupine expertov sa ju podarilo rozlúštiť v decembri 2020. Písalo sa v nej: „Dúfam, že sa bavíte pri snahe chytiť ma. (…) Nebojím sa popravy v plynovej komore, pretože ma to prenesie do raja, a to už čoskoro. Už mám dostatok otrokov, ktorí pre mňa budú pracovať. Ostatní nemajú nič, keď dosiahnu raj, takže majú strach zo smrti. Ja sa nebojím, pretože viem, že môj nový život tam bude jednoduchší.“

Hlavný podozrivý?

Polícia po Zodiacovi pátrala s neutíchajúcou silou. Na základe výpovedí tých, ktorí prežili, bol vytvorený aj identikit páchateľa. A hoci polícia mala v rukách viacero stôp a podozrivých, uzavrieť prípad Zodiacových vrážd sa jej nepodarilo. Počas pátrania sa dostalo do hľadáčika vyšetrovateľov neuveriteľných 2 500 podozrivých. Ako najpravdepodobnejší páchateľ sa skloňoval Arthur Leigh Allen.

Ten mal agresívne sklony, bol alkoholik a dvakrát prišiel o prácu kvôli sexuálnemu obťažovaniu. Svojim priateľom sa dokonca neraz zveril, že „túži zabíjať ľudí“. Vyjadroval sa veľmi podobným spôsobom ako Zodiac vo svojich listoch a šifrách, používal tie isté výrazy.

Profimedia

Kamarátom popisoval svoje fantázie o vraždách párov v autách, aj to, ako by polícii posielal výsmešné listy. Okrem toho bol známy nenávisťou voči ženám a mal záľubu v šifrách a love zvierat. Ako páchateľa ho označil aj Michael R. Mageau, ktorý Zodiacov útok prežil. Sám Allen svoju vinu popieral až do svojej smrti v roku 1992. Pre nedostatok dôkazov ho polícia nikdy nezatkla.

Je faktom, že Allena s prípadom nespája žiadny konkrétny dôkaz, len sieť nepriamych náznakov. Na základe neskoršieho skúmania DNA zo slín na známkach obálok, ktoré obsahovali Zodiacove listy, sa ale prišlo na to, že daná DNA sa s Allenom nezhoduje. Písmoznalec Lloyd Cunningham, ktorý na prípade Zodiaca pracoval celé roky, navyše tvrdil, že Allenovo písmo a písmo Zodiaca nemá ani len tú najmenšiu podobnosť.

Psychologický profil

Forenzní psychológovia vypracovali aj psychologický profil vraha. Podľa nich išlo o človeka, ktorý trpí silnou paranoidnou psychózou a bludmi so sklonmi k narcizmu. Jeho poruchy správania sa zrejme prejavovali už v detstve týraním zvierat. Bol to človek, ktorý žil vo svete fantázií a predstáv a bol posadnutý násilím. Zároveň išlo o chladnokrvného muža, dôkladne plánujúceho a obozretného.

Okrem toho ho popísali ako sexuálneho devianta, ktorý mohol mať sklony k nekrofílii. Išlo pravdepodobne o čistého sociopata, ktorý nemal žiadne výčitky svedomia, mal vysokú inteligenciu a svoje obete nepovažoval za ľudí, ale proste za „veci“, ktoré chcel ovládať a mať nad nimi kompletnú moc.

Zodiac v populárnej kultúre

Zodiacov prípad sa stal predmetom viacerých kníh a dokumentárnych filmov. Vzniklo aj niekoľko celovečerákov, ktoré sa týmto prípadom zaoberali. Za zmienku stojí najmä skvelá kriminálka Zodiac od Davida Finchera. Inšpirovali sa ním aj tvorcovia seriálu American Horror Story. Okrem toho nájdeme zmienky o Zodiacovi aj v textoch niekoľkých metalových kapiel.


Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť