Pondelok 6.12.2021
sk
Mikuláš
, Nikolas
cz
Mikuláš
, Mikoláš,Nikolas

Aukčný dom Heritage Auctions vydražil komiks Amazing Fantasy#15 za šialenú sumu 3 599 999,88 amerických dolárov (cca 3,1 milióna eur), informuje Gizmodo. Celkom slušný nárast hodnoty, keďže v čase svojho vydania pred 50 rokmi sa predával za 12 centov. Čím je popri svojom takmer perfektom stave tento komiks natoľko výnimočný, že si zaslúžil taký balík?

Zrod Spider-Mana

Názov Amazing Fantasy nemusí ľuďom, čo sa vo svete komiksov neorientujú, nič hovoriť. Išlo o komiksový časopis vydavateľstva Marvel, ktorý v každom svojom čísle ponúkol niekoľko samostatných, na seba nenadväzujúcich príbehov. Vychádzal v rokoch 1961 a 1962 a žánrovo sa pohyboval predovšetkým v oblasti sci-fi, fantasy a hororu.

Posledné, pätnáste číslo, svetu predstavilo novú postavu, istého Spider-Mana. Mnohých prekvapí, že dnes celosvetovo najznámejší a najobľúbenejší komiksový superhrdina bol v čase svojho vzniku vnímaný ako čierny Peter, ktorý sa takmer nemusel dočkať svojho vydania.

profimedia

Odkladaný príbeh

Samotné vydavateľstvo konceptu pavúčieho muža nejako extra nedôverovalo, a vydanie jeho príbehu schválne odsúvalo. Pavúky predsa ľudia nemajú radi! Od Spideyho sa teda žiadny veľký úspech neočakával a jeho samotní tvorcovia ho považovali za nie veľmi dobrý nápad. Predaje Amazing Fantasy #15 boli však prekvapivo vysoké a Spider-Man sa čoskoro dočkal samostatnej série.

Čím dokázal Spidey osloviť davy?

Peter Parker bol jeden z prvých superhrdinov v tínedžerskom veku, vďaka čomu sa s ním mladí čitatelia komiksov dokázali lepšie identifikovať. Spider-Manove príbehy sú zároveň veľmi rozmanité – je v nich veľa akcie a napätia, ale intenzívne sa v nich riešia aj medziľudské vzťahy.

profimedia

Komiksy sú žánrovo pestré a nájdeme v nich prvky sci-fi, fantasy, kriminálok aj hororu. Spidey vynikajúco funguje v interakciách s ostatnými postavami bohatého marvelovského univerza a čo je taktiež dôležité – všetko dokáže okoreniť uštipačným zmyslom pre humor, ktorý ho nikdy neopúšťa.

Zdroj: gizmodo.com


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

strhi

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť
  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť
   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť