Štvrtok 27.1.2022
sk
Bohuš
cz
Ingrid

Morských a podmorských hororov či thrillerov máme síce pomerne veľa, ale tých kvalitných zase toľko nie je. Napriek tomu sme pre teba dali dohromady nasledovnú desiatku filmov, z ktorých mnohé síce nie sú dokonalé, ale zrejme aj tak patria k tomu najlepšiemu, čo v tomto subžánri nájdeš.

Ich pozretím sa navyše môžeš príjemne naladiť na podmorský sci-fi horor Pod vodou, ktorý do našich kín dorazí už 9. januára 2020.

10. Jazero

Pokiaľ hľadáš nenáročnú béčkovú zábavu, ktorá sa neberie prehnane vážne, potom ti môžeme Jazero s pokojným svedomím odporučiť. Komediálny horor Steva Minera nám predstavil rôznorodú skupinu expertov, ktorí sa snažia zneškodniť obrovského aligátora. Je pravdou, že pri Jazere sa báť nebudeš, ale zato si užiješ celkom príjemnú a odviazanú zábavu.

Herci Bill Pullman, Bridget Fonda, Brendan Gleeson a hlavne skvelý Oliver Platt si navyše svoje postavy očividne užili.

9. Zradná hlbočina

Zradná hlbočina vznikla v réžii kedysi špičkového akčného majstra Rennyho Harlina. Pokiaľ si teda chceš pripomenúť jeho hviezdnu formu, tento film sa o to postará. Proti geneticky „vylepšeným“ žralokom bude stáť skupina vedcov námornej základne Aquatica. Snímka je solídne natočená, herci sú dobrí a scenár navyše ponúkne aj niekoľko prekvapivých momentov.

Napätie tiež funguje solídne, takže túto jednohubku môžeme len odporúčať.

8. Hlbočina

Mysteriózny hororový thriller Hlbočina od Davida Twohyho sa dočkal pomerne chladného prijatia a dnes ide skôr o polozabudnutú žánrovku. Úplný odpis si však nezaslúži. Príbeh nás zavedie do roku 1943 medzi posádku americkej vojenskej ponorky. Tá na palubu vezme troch stroskotancov, a hneď nato sa začnú diať naozaj podivné veci.

Zdá sa, že na palube sa nachádza akási tajomná nadprirodzená sila. Twohy má cit pre atmosféru, hoci je pravda, že miestami sa až príliš spolieha na obligátne ľakačky. Herci sú v pohode, niektoré scenáristické twisty tiež dokážu zaujať.

7. Smrtiaci príliv

O vydarený thriller Smrtiaci príliv sa postaral talentovaný Jaume Collet-Serra. Hlavná hrdinka Nancy v podaní Blake Lively sa vydáva surfovať na odľahlú pláž. Neďaleko od brehu je však napadnutá žralokom. A rozhodne nebude jednoduché dostať sa do bezpečia. Blake Lively film výrazne ťahá, navyše mu nechýba ani napätie či zopár krvavých scén. Rozhodne stojí za skúšku.

6. MEG: Hrozba z hlbín

Čo si budeme hovoriť, MEG: Hrozba z hlbín nie je žiadnym veľkým zázrakom. Ale je to celkom zábavná akčná jazda so sympatickým obsadením na čele s Jasonom Stathamom, Ruby Rose či Cliffom Curtisom. Príbeh sa točí okolo kapitána Taylora, ktorý sa so svojou posádkou bude musieť postaviť megalodonovi – obrovskému pravekému žralokovi.

Ako sme napísali, MEG nie je žánrovka, ktorá by prepisovala históriu hororu, ale ako popcornová zábava funguje viac než dobre.

5. 47 metrov

Horor 47 metrov natočil Johannes Roberts a predstavil nám v ňom sestry Kate a Lisu, ktoré sa rozhodnú spríjemniť si dovolenku pomerne adrenalínovým zážitkom. Nechajú sa totiž v kovovej klietke potopiť pod hladinu oceánu. Klietka sa však od lode odtrhne a obe ženy ostávajú v pasci. A okolo zlovestne krúžia žraloky…

Jednoduchý nápad sa Robertsovi podarilo celkom slušne vyťažiť, v čom mu pomohli aj schopné herecké výkony Mandy Moore a Claire Holt. Je pravdou, že snímka možno mala na viac, ale ako nenáročná hororová jednohubka funguje veľmi dobre a za pozretie určite stojí.

4. Otvorené more

Sympaticky komorný hororový thriller Chrisa Kentisa slávil svojho času v kinách veľký úspech. Za pár tisíc dolárov sa totiž tvorcom podarilo natočiť funkčný a minimalistický horor o manželoch Susan a Danielovi, ktorí sa počas dovolenky vydajú na výlet spojený s potápaním. Následne sa však proti svojej vôli ocitajú sami na otvorenom mori a s minimálnou vyhliadkou na záchranu.

Kentisovi sa podarilo natočiť veľmi realisticky pôsobiaci a mrazivý kúsok, ktorý by rozhodne žiadnemu milovníkovi „morských hororov“ nemal uniknúť.

3. Piraňa

Komediálny horor Piraňa od Joea Danteho je svojím spôsobom kultovka. Film vznikol v roku 1978 a rozpráva o veľkom množstve piraní, ktoré utečú z experimentálneho vedeckého ústavu. A môžeš vziať jed na to, že to nedopadne dobre. Teda aspoň pre postavy, divák sa vlastne celkom dobre pobaví.

Pokiaľ teda má slabosť pre béčkovo ladené horory, ktoré sa neberú úplne vážne, ale napriek tomu dokážu ponúknuť niekoľko skvele napínavých scén. Mnoho divákov chová Piraňu v nostalgickej úcte, pokiaľ by však na teba už nefungovala, môžeš siahnuť po remaku Piraňa 3D od Alexadra Aju z roku 2010.

2. Priepasť

Právom kultová záležitosť od geniálneho Jamesa Camerona. V nej sa posádka jadrovej ponorky Montana stretne s mimozemšťanmi, ktorí žijú na dne oceána. Ako je už pri Cameronovi zvykom, aj Priepasť je absolútne vizuálne perfektným dielom so skvelými efektmi (za ktoré boli tvorcovia ocenení aj Oscarom).

Výborní sú aj herci na čele s Edom Harrison, Mary Elizabeth Mastrantonio či Michaelom Biehnom. Ak si teda snímku nevidel, je čas to napraviť.

1. Čeľuste

Prvé miesto je možno trochu prefláknuté, ale nič sa nedá robiť. Zrejme totiž nenájdeme lepší „morský horor“, než sú práve Čeľuste. Steven Spielberg natočil jednu z najlepších žánroviek histórie a inšpiroval mnoho ďalších režisérov.

V príbehu bude hlavným protihráčom hlavných hrdinov veľký biely žralok, ktorý začne terorizovať pláže rekreačného mestečka Amita. Čeľuste ani dnes nestrácajú nič zo svojej skvelej atmosféry a napätia. Pre milovníkov filmu skrátka ide o povinnosť.

Pod vodou

Ako do tejto partie zapadne nováčik Pod vodou? To zatiaľ netušíme, ale už teraz sa dá povedať, že režisér William Eubank má rozhodne talent na to, aby divákom v kinosálach poriadne pošramotil nervy. K dispozícii má navyše talentovaný kasting na čele s Kristen Stewart, Vincentom Casselom či T. J. Millerom.

Snímka rozpráva o skupine pracovníkov, ktorí vykonávajú sondážne vrty do morského dna. Zemetrasenie však ich prácu preruší, a navyše zistia, že svojimi zásahmi do dna prebudili niečo neznáme a krvilačné. Pod vodou do slovenských kín dorazí už 9. januára 2020.

Tento obsah vznikol v spolupráci s CinemArt


Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť