Pondelok 15.8.2022
sk
Marcela
cz
Hana
, Hanka, Hannah

Otázka, či sme vo vesmíre sami, zamestnáva (a zamestnávala) odborníkov, ale aj obyčajných ľudí v podstate už stáročia. Väčšina vedcov tak nejako zastáva názor, že je extrémne nepravdepodobné, že by sa inteligentný život rozvinul len na Zemi.

Táto hypotéza však nie je podopretá žiadnymi reálnymi dôkazmi. Veľký prelom by pritom nastal aj v prípade, ak by sa vedcom podarilo objaviť aj tie najjednoduchšie formy života, ako napríklad rôzne mikroorganizmy.

https://www.goodfreephotos.com/united-states/colorado/rocky-mountains-national-park/milky-way-galactic-core-in-the-sky-rocky-mountains-national-park-colorado.jpg.php

Fakt, že nemáme žiadne dôkazy, súvisí aj s tým, že ľudstvo ešte nedosiahlo taký stupeň technologického rozvoja, aby mohlo pohodlne pátrať po živote aj na vzdialených planétach.

Pokusy o komunikáciu

Neznamená to však, že by sa o to vedci aspoň v rámci svojich možností nepokúšali. V Amerike existuje projekt s názvom SETI, čo je skratka pre Search for Extra-Terrestrial Intelligence, teda Hľadanie mimozemského života.

https://giphy.com/gifs/animation-rock-eyes-EEAntdTySUdgZbFov2

Vedci v tomto projekte sa zameriavajú na hľadanie mimozemského života prostredníctvom vysielania a zachytávania silných rádiových signálov. Práve toto je podľa nich pravdepodobný spôsob, akým by inteligentní mimozemšťania mohli komunikovať.

Aká je však pravdepodobnosť toho, že mimozemský život skutočne existuje? Pokiaľ sa zameriame čisto na otázku inteligentných civilizácií na iných planétach, podľa vedcov by ich malo byť obrovské množstvo.

https://www.goodfreephotos.com/public-domain-images/alien-spaceship-hovering-over-the-city.jpg.php

Astronóm a astrofyzik Frank Drake dokonca v roku 1961 vytvoril takzvanú Drakeovu rovnicu, ktorou by sa mohol vypočítať približný počet civilizácií v našej domovskej galaxii, Mliečnej ceste.

Výsledky tejto rovnice treba brať s rezervou, pretože ide skutočne len o hrubý odhad. Podľa Drakea by sa len v samotnej Mliečnej ceste malo nachádzať najmenej tisíc až sto tisíc planét s inteligentným životom.

Bill Nye Reaction GIF by MOODMAN - Find & Share on GIPHY

Počas rokov však na základe tejto rovnice dospeli iní bádatelia k odlišným výsledkom a tvrdili, že civilizácií je v našej galaxii oveľa menej, možno okolo sto (čo je, samozrejme, stále celkom slušné číslo). Tu sa však dostáva na scénu takzvaný Fermiho paradox, ktorý predložili fyzici Enrico Fermi a Michael H. Hart.

Pokiaľ teda pristúpime na to, že výpočet Drakeovej rovnice je plus-mínus správny, vynára sa otázka, prečo sme doteraz nezaznamenali žiadny dôkaz o existencii mimozemšťanov.

Think Stephen Colbert GIF by The Late Show With Stephen Colbert - Find & Share on GIPHY

Pokiaľ by totiž výsledok Drakeovej rovnice zodpovedal realite, dá sa predpokladať, že aspoň niekoľko civilizácií by sa mohlo pokúsiť o kontakt s ľudstvom.

Kde sú všetci?

K tomu však (aspoň pokiaľ nám je známe) nedošlo. Na slávnu Fermiho otázku „Kde sú všetci?“ však existuje niekoľko možných odpovedí. Prvou je, že inteligentné civilizácie sú vo vesmíre veľmi vzácne a rozhodne ich teda nie je toľko, ako uvádza Drake. Je tiež možné, že planéty, na ktorých tieto civilizácie žijú, sú skrátka príliš ďaleko a komunikácia s nimi je nemožná.

https://pixabay.com/sk/photos/ufo-deti-alien-obloha-ve%C4%8Der-3014638/

Vedci argumentovali aj tým, že inteligentný život má v sebe zakódovanú sebadeštrukčnú tendenciu, čiže, ak aj tieto civilizácie niekedy existovali, mohlo dôjsť k ich vyhladeniu.

Zodpovedné zato mohli byť ich vzájomné vojnové konflikty alebo vyhynuli kvôli tomu, že podmienky na ich planétach prestali byť vhodné na to, aby ďalej niesli život.

Titulná fotka: TheDigitalArtist / Pixabay


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť