Piatok 28.1.2022
sk
Alfonz
cz
Otýlie
, Otilie

Zlé sny či nočné mory má občas každý z nás a je to úplne bežný jav. Tieto sny nám môžu niečo signalizovať, zrkadliť naše obavy či úzkosti. Pravdaže, pokiaľ sa opakujú a človek má kvôli nim narušený spánok, je dôležité tento problém riešiť so psychológom. Oproti klasickým nočným morám tu ale máme aj akýsi ich desivejší ekvivalent, a tým je spánková paralýza. Ľudia sa s ňou stretávali odjakživa a v minulosti bola najčastejšie vnímaná ako prejav čiernej mágie a nadprirodzených síl.

Shutterstock

Čo je spánková paralýza?

Spánková paralýza je stav, pri ktorom sa človek ocitá na polceste medzi prebudením a snom. Organizmus teda napoly spí a napoly bdie. Daný človek si uvedomuje svoje fyzické okolie, počuje a vidí, ale nemôže sa pohnúť. Často nedokáže ani otočiť hlavou. V skratke sa dá povedať, že mozog sa prebudil, ale telo stále nie. V hlave si človek ešte uvedomuje nejaký zlý sen, ktorý akoby sa „prelieval“ do skutočnosti po prebudení.

Z toho vyplýva, že sa pri spánkovej paralýze objavujú rôzne halucinácie. Tie môžu byť mierne, ale aj mimoriadne intenzívne. Ľudia majú napríklad pocit, že v miestnosti niekto je a chce im ublížiť, oni sa ale nedokážu pohnúť a brániť či utiecť. Nie je tiež nezvyčajné, ak ľudia vidia vo svojej blízkosti obludy a nadprirodzené bytosti, ktoré ich dusia.

Môžu tiež počuť rôzne zvuky. Medzi ne patria ľudské hlasy, syčanie, šepot či praskanie. Z tohto všetkého jedinca v spánkovej paralýze naplní strach, panika a úzkosť. Chcel by vstať a utiecť pred domnelým nebezpečenstvom, ale nemôže. Celá paralýza najčastejšie trvá niekoľko sekúnd, ale môže sa natiahnuť aj na minúty.

Shutterstock

Väčšinou ale odznie sama. Podľa vedeckých štúdií sa predpokladá, že ju aspoň raz zažilo 8 50 % ľudí. Prvýkrát sa paralýza objavuje najčastejšie v puberte. Nie vždy ju ale sprevádzajú pocity strachu. Môžu sa totiž objaviť aj iné silné emócie, napríklad hnev, smútok a zriedkavejšie aj pocity šťastia.

Odborníci tak spánkovú paralýzu delia do troch základných typov. Prvým je Intruder (votrelec). V tomto prípade ľudia prežívajú intenzívne halucinácie, že v miestnosti je niekto cudzí. Druhým typom je Incubus, ktorý sa vyznačuje halucináciami, že človeku niekto sedí na hrudi a zabraňuje mu dýchať.

Najčastejšie ide o akúsi nekonkrétnu bytosť, ktorá vyzerá ako tieň, ale môžu sa objavovať aj rôzne iné nadprirodzené entity. Posledným typom sú proprioceptívne a vestibulárne halucinácie. Sem sa zaraďujú napríklad pocity autoskopie (odpútanie sa od vlastného tela a videnie vlastnej osoby), pocity pádu alebo lietania.

Shutterstock

Rizikové faktory

Čo spánkovú paralýzu vlastne spôsobuje? Určiť príčinu nemusí byť vždy úplne jednoduché. Môže byť príznakom ďalších psychických či spánkových porúch, napríklad narkolepsie. Častejšie sa objavuje u ľudí, ktorí majú nedostatok spánku, resp. nepravidelný spánkový režim či trpia úzkostnou alebo depresívnou poruchou.

Medzi rizikové faktory sa radí aj nadmerná konzumácia alkoholu, stres a emocionálne napätie. Odborníci si tiež všimli, že možnosť nástupu spánkovej paralýzy sa zvyšuje, ak dotyčný človek zaspáva v polohe na chrbte. Paralýza sa objavuje u ľudí všetkých vekových kategórií – u detí aj dospelých.

Shutterstock

A hoci majú počas nej ľudia obrovský strach, psychológovia a psychiatri sa zhodujú, že samotná paralýza nie je nijako nebezpečná (rovnako ako nie sú nebezpečné klasické sny či nočné mory). Stojí ale za zmienku, že ľudia, ktorí ju zažili, ju popisujú ako najdesivejší zážitok svojho života. Ak sa paralýza objaví len raz či veľmi zriedka, liečba obyčajne nie je nutná. Ak ale prichádza opakovane, je dobré vyhľadať lekára.

Po celkovom vyšetrení môže pacientovi predpísať lieky, ktoré upravujú kvalitu spánku, prípadne selektívne inhibítory spätného vychytávania serotonínu (SSRI), ktoré sa využívajú aj na liečbu depresie. Pomôcť môže aj terapia. Človek ale môže k zníženiu rizík výskytu spánkovej paralýzy prispieť aj sám. Napríklad tým, že zlepší svoj spánkový režim, dopraje si pravidelné cvičenie či viac odpočinku.

Spánková paralýza ako nadprirodzená sila

So spánkovou paralýzou sa ľudia stretávali odjakživa. V minulosti ale, logicky, nemali k dispozícii poznanie modernej vedy, a tak si túto poruchu vysvetľovali po svojom. V drvivej väčšine ju považovali za znak nadprirodzených síl. Hovorilo sa, že človeku na hrudi sedia démoni (incubovia) a zabraňujú mu dýchať. Táto predstava bola rozšírená napríklad v Mezopotámii či v starovekom Ríme. S podobnými motívmi sa stretávame na rôznych klasických maľbách.

Rozšírená bola aj viera, že ide o čiernu mágiu a čarodejnícke praktiky. Tá sa vžila najmä po nástupe kresťanstva. Predpokladá sa, že spánková paralýza mohla hrať svoju rolu vo viacerých čarodejníckych procesoch. Inokedy bola vykladaná ako príznak démonickej posadnutosti či ako aktivita duchov a poltergeistov. V japonskom folklóre sa s ňou spájali tajomné bytosti Kanashibari, teda „noční návštevníci“. V arabských krajinách sa zase tvrdilo, že paralýza sú v skutočnosti útoky démonických džinov.

http://www.duesseldorfer-auktionshaus.de/Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Sleep_paralysis#/media/File:Der_Albtraum_(Anonym_19_Jh).jpg)

Aj vzhľadom na tieto skutočnosti je jasné, že ľudia v minulosti spánkovú paralýzu „liečili“ radikálne odlišne. Do úvahy prichádzal exorcizmus a liečba modlitbami. Tí vzdelanejší zase skúšali populárnu metódu púšťania žilou. Tá sa využívala pri mnohých chorobách, hoci v drvivej väčšine nefungovala.

S nástupom osvietenstva ale tieto spôsoby začali ustupovať, rovnako ako aj viera v nadprirodzený pôvod paralýzy. Tá síce bola medzi bežnými ľuďmi stále rozšírená, ale vtedajší lekári už odporúčali iné metódy. Tak napríklad lekár John Bond vo svojej eseji An essay on the incubus, or night-mare odporúčal, aby človeka postihnutého spánkovou paralýzou niekto rýchlo zobudil. Uviedol, že je dobré dotyčným proste silno zatriasť, prípadne ho jemne pichnúť špendlíkom do ruky.

Vysvetlenie rôznych paranormálnych zážitkov

Mnohí vedci dnes veria, že práve spánkovou paralýzou sa dajú vysvetliť rôzne fantastické tvrdenia o nadprirodzených silách. Poukazujú na to, že prípady údajných únosov ľudí mimozemšťanmi má za následok práve spánková paralýza. Vysvetľujú sa tým aj rôzne tvrdenia o démonickej posadnutosti či útokoch duchov. Vzhľadom na to, že počas spánkovej paralýzy prežíva človek veľmi živé obrazové aj zvukové halucinácie a tiež veľký strach, sa podobná teória zdá pomerne racionálna.

Shutterstock

Podľa odborníkov ide vlastne o obmenu tradičnej viery v démonov, ktorá len dostala iný odtieň. Keďže dnes už na démonov väčšina ľudí neverí a považuje ich za prostú fikciu, naše podvedomie si vymyslelo nových útočníkov: mimozemšťanov. Predstava toho, že nás navštevujú mimozemské civilizácie je pre mnohých oveľa realistickejšia a desivejšia.

Vo filmoch a dokumentoch

Asi sa niet čo čudovať, že spánkovú paralýzu využili aj filmári či spisovatelia. Najčastejšie sa s ňou stretneme v hororovom žánri. Spomenúť môžeme tituly ako The Haunting of Mia Moss, Shadow People, Nočnú moru z Elm Street, Slumber a do istej miery aj sériu Paranormal Activity. Spánková paralýza sa stala tiež témou dokumentárneho filmu The Nightmare.

Slováci, ktorí zažili spánkovú paralýzu, sa s nami podelili o svoje skúsenosti


Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť