Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 30.11.2022
sk
Ondrej, Andrej
cz
Ondřej

Inteligencia a talent idú často ruka v ruke. Pravdaže, nie vždy platí, že ten, kto má vysoké IQ, bude v živote automaticky úspešný. V prípade týchto celebrít sa to však podarilo. V tomto článku ti predstavíme známe osobnosti z hereckej či hudobnej branže, ktoré majú mimoriadne vysoký inteligenčný kvocient.

Niektoré mená ťa možno prekvapia.

1. James Franco

Hoci je James Franco známy hlavne ako herec, v skutočnosti ide o ohromne činorodého muža. Venuje sa totiž aj filmovej réžii, divadlu, maľovaniu a písaniu kníh. Okrem toho vyučuje film na niekoľkých vysokých a stredných školách po celej Amerike. Jeho IQ je 130, čo je skóre v pásme vysokého nadpriemeru.

Shutterstock

2. Lisa Kudrow

Herečka Lisa Kudrow, ktorú všetci poznáme hlavne ako pojašenú Phoebe z kultového sitcomu Priatelia, je v skutočnosti mimoriadne inteligentná. Jej IQ dosahuje vysoké číslo 154, čo sa odrazilo aj na jej mimohereckých aktivitách. Ešte predtým, než sa vydala na hereckú dráhu, vyštudovala prestížnu univerzitu Vassar College, kde získala titul bakalára v odbore biológie.

Pôvodne sa plánovala stať lekárkou, podobne ako jej otec, ale napokon v nej zvíťazila túžba po umení.

Profimedia

3. Natalie Portman

Oscarová Natalie Portman patrí k najlepším a najoceňovanejším herečkám Hollywoodu. Vidieť sme ju mohli v takých peckách, ako Leon, Čierna labuť či Vox Lux. Natalie je okrem toho aj ohromne inteligentná žena. Už ako dieťa a tínedžerka kládla veľký dôraz na vzdelanie a zamilovala si najmä cudzie jazyky.

Študovala napríklad francúzštinu, japončinu, nemčinu a arabčinu. Ruka v ruke s tým ide aj jej vysoké IQ, ktoré v jej prípade dosahuje hodnotu 140.

Shutterstock

4. Matt Damon

Slávny herec Matt Damon mal podľa vlastných slov už od detstva pocit, že je trochu iný ako ostatné deti. Mal pocit, že medzi ne nezapadá a cítil sa stratený. Mohlo to byť spôsobené aj jeho vysokou inteligenciou (má IQ 160), ktorú prejavoval už ako chlapec. Bol výborný študent a hral vo viacerých školských hrách.

Krátko dokonca študoval aj na prestížnej Harvardovej univerzite. Štúdiá nedokončil, pretože sa začala hýbať jeho herecká kariéra.

Shutterstock

5. Nolan Gould

Nolan Gould bude známy hlavne seriálovým divákom, obzvlášť fanúšikom sitcomu Modern Family, kde si zahral trochu hlúpeho Luka Dunphyho. V skutočnosti je Nolan ohromne inteligentný a vo veku 21 rokov sa môže pochváliť IQ 150. Nie je preto prekvapením, že je členom Mensy, organizácie, ktorá združuje ľudí s vysokým IQ.

Okrem herectva sa Nolan venuje aj hre na kontrabas.

Shutterstock

6. Shakira

Slávna speváčka Shakira sa o hudbu a umenie zaujímala už od detstva. Keď dostala ako 7-ročná od svojho otca písací stroj, začala na ňom písať básne a neskôr texty piesní. V škole nebola príliš obľúbená, pretože učiteľov privádzala do zúrivosti kvôli svojej hyperaktivite. Shakira má IQ v hodnote 140 a okrem spevu sa venuje aj štúdiu histórie na univerzite.

Dohovorí sa anglicky, španielsky, portugalsky a sčasti aj taliansky, francúzsky, katalánsky a arabsky.

Shutterstock

7. Ashton Kutcher

Hoci sa Ashton Kutcher preslávil v úlohe mimoňského Michaela Kelsa zo sitcomu Tie roky sedemdesiate, v skutočnosti nemôže byť odlišnejší. Má totiž IQ 160, rovnako ako mal špičkový vedec Stephen Hawking. Kutcher viedol v mladosti divoký život, čo ho často dostávalo do problémov.

Plánoval študovať biochémiu, ale napokon dal prednosť herectvu. Okrem toho je aj úspešným podnikateľom a investorom a zaujíma sa o rôzne náboženské smery, napríklad židovský mysticizmus.

Shutterstock

8. Quentin Tarantino

O Quentinovi Tarantinovi sa často hovorí, že ide o geniálneho režiséra a scenáristu. Svedčí o tom nielen jeho tvorba, ktorá je už z väčšej časti kultová, ale aj jeho IQ, ktoré má hodnotu závratných 160 bodov. Tarantinovu lásku k filmom možno vystopovať už do jeho útleho detstva. Strednú školu nedokončil a následne dlhé roky pracoval vo videopožičovni, čo ho ohromne ovplyvnilo.

Dôkazy o jeho inteligencii nájdeme v jeho dokonalých filmových dielach.

Shutterstock

9. Nicole Kidman

Slávna oscarová herečka Nicole Kidman bola síce hanblivým dieťaťom, ale ani to jej nezabránilo v tom, aby nasledovala svoj herecký sen. Navyše sa môže pochváliť IQ v hodnote 132 bodov. Okrem herectva sa venuje boju za ženské práva, ako aj za práva sexuálnych menšín.

Shutterstock

10. Sharon Stone

Kultová Sharon Stone bola už ako dieťa neobyčajne bystrá. Do druhého ročníka základnej školy nastúpila len vo svojich piatich rokoch. Počas štúdia na univerzite premýšľala nad dráhou profesionálnej modelky. Tomuto povolaniu sa krátko skutočne venovala, ale napokon sa rozhodla pre herectvo. Jej IQ je 148 a navštevovala aj prednášky Mensy.

Angažuje sa aj ako aktivistka za mier na Blízkom východe či v boji proti HIV/AIDS.

Profimedia

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť