Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 19.4.2024
sk
Jela
cz
Rostislav, Rastislav

Asi by sme márne hľadali človeka, ktorý nikdy nepočul o slávnej Lochnesskej príšere, ktorú miestni prezývajú Nessie. Ide pravdepodobne o najslávnejšiu jazernú obludu vôbec. Vedci sú síce voči Nessie rezervovaní a považujú ju len za legendu, ale mnoho ľudí si myslí, že by v škótskom jazere naozaj mohol existovať akýsi tajomný živočích.

Faktom je, že žiadne hodnoverné dôkazy nemáme. Ide ale o zaujímavý prípad, ktorý stojí za to si pripomenúť.

Tajomná obluda

Nessie má podľa tvrdení obývať jazero Loch Ness v Škótsku. Je popisovaná ako veľký tvor (15 až 20 metrov) s dlhým krkom, prípadne rohom na hlave. Popis obludy sa však dosť líši, niektorí svedkovia uvádzali aj to, že Nessie má tmavé chlpy. Podľa dostupných popisov sa ale dá povedať, že ide o tvora podobného plesiosaurovi.

Stojí za zmienku, že jazero Loch Ness má významnú rolu v škótskom folklóre a legendy o tom, že v ňom žijú tajomné nadprirodzené bytosti, medzi obyvateľmi kolovali niekoľko storočí.

Shutterstock (https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/ruins-urquhart-castle-overlooking-loch-ness-108485555)

Prvé svedectvá

Úplne prvý dochovaný záznam o Lochnesskej príšere pochádza z roku 565, keď ju mal údajne vidieť kresťanský misionár a mních svätý Kolumbus. Ten videl, ako pri rieke Ness akási obluda napadla jedného muža, ktorý plával vo vode. Svätý Kolumbus a jeho priatelia sa snažili muža zachrániť, ale nepodarilo sa im to a beštia si jeho telo odniesla pod hladinu.

Uvádza sa tiež, že po tomto zážitku sa svätý Kolumbus rozhodol poslať na rieku prieskumníka, ktorý sa tiež stretol s obludou tvárou v tvár. V tomto momente však Kolumbus urobil vo vzduchu znamenie kríža a prikázal jej, aby mužovi neubližovala. Beštia zaváhala a napokon zmizla pod hladinou.

Shutterstock (https://www.shutterstock.com/cs/image-vector/sea-monster-floating-on-waves-drawing-406770778)

Aj napriek tomu, že táto udalosť sa mala odohrať v blízkosti rieky Ness a nie v samotnom jazere Loch Ness, pre mnohých ľudí ide o dôkaz, že Nessie (alebo niečo jej podobné) v tejto oblasti žije stáročia. Na druhej strane však mnoho skeptikov poukazuje na to, že celý príbeh je zrejme len mýtom. Príbehy o podobných vodných obludách boli totiž v tej dobe veľmi rozšírené.

Stretnutie uprostred noci

Počas ďalších storočí zrejme k pozorovaniu obludy nedošlo, pretože o nich nemáme žiadne informácie. Až v roku 1871 sa Nessie opäť dostala do stredu všeobecného záujmu. Istý D. Mackenzie totiž zverejnil v novinách tvrdenie o tom, že videl na hladine jazera zvláštny predmet podobný brvnu, ktorý sa ale prevaľoval na hladine a pohyboval sa veľmi rýchlo. Napokon zmizol.

Tento článok pôsobil ako akási „rozbuška“, keďže práve po ňom sa začalo novinám ozývať mnoho ďalších ľudí, ktorí Nessie mali vidieť. Väčšina z týchto tvrdení sa nemohla oprieť o akékoľvek dôkazy, ale zdalo sa, že základy pre legendu boli postavené.

San Antonio Light/Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Loch_Ness_Monster#/media/File:Arthur_Grant_loch_ness_sketch.png)

Presúvame sa do roku 1934, keď bolo hlásené svedectvo Arthura Granta. Ten na motorke prechádzal oblasťou severne od jazera (v blízkosti mesta Abriachan) a okolo jednej v noci takmer narazil do podivnej bytosti na ceste. Podľa neho mala malú hlavu a dlhý krk. Keď ho spozorovala, prešla cez cestu a zmizla pod hladinou jazera.

Na základe Grantovho svedectva bola vyhotovená aj podobizeň tohto tvora. Podľa skeptikov a zoológov Grant zrejme videl vydru alebo tuleňa, ale kvôli zníženej viditeľnosti sa mu zdalo, že ide o akéhosi neznámeho živočícha.

Najznámejšia fotka

Ešte v ten istý rok sa ale dostalo do povedomia asi vôbec najslávnejšie svedectvo od Roberta Kennetha Wilsona. Ten bol navyše schopný záhadného tvora aj odfotografovať. Vytvoril celkom štyri fotky, z ktorých však boli použiteľné len dve. Mnohí na základe týchto fotografií uverili, že v jazere Loch Ness naozaj žije obluda.

Ako to už ale býva, odborníci boli viac než skeptickí. Poukazovali na to, že s najväčšou pravdepodobnosťou ide o kus dreva, prípadne nejakého dobre známeho živočícha (vydru či vtáka). Navyše, po dôkladnej analýze fotografií sa prišlo na to, že ide o úmyselný podvrh.

V skutočnosti totiž na fotkách vidíme hračkársku ponorku, ktorú vytvoril Wilsonov priateľ Christian Spurling. Veľmi podobne boli vysvetlené aj ďalšie fotky či filmy. Vždy išlo buď o pohybujúce sa objekty, úmyselné podvrhy alebo známe zvieratá.

Profimedia (https://www.profimedia.sk/editorial?blob=mag.UUs~sp.nessie&mp_sed=223345497&rpp=420)

Hľadanie

Niektorí nadšenci a bádatelia sa ale nechceli uspokojiť len s nevierohodnými svedectvami a rozhodli sa jazero preskúmať. Prvá expedícia sa uskutočnila už v roku 1934, tie dôkladnejšie však nasledovali až neskôr, konkrétne v rokoch 1962–1972 a následne v rokoch 2001, 2003 či 2008.

Počas nich bolo Loch Ness preskúmané krížom krážom, ale žiadny hodnoverný dôkaz nebol objavený. Niektorí bádatelia podľa vlastných slov narazili na stopy veľkých zvierat, ktoré nedokázali vysvetliť, na druhej strane však analýza DNA z roku 2018 nepreukázala prítomnosť žiadneho veľkého tvora.

Aký je najpravdepodobnejší záver?

Ako sa na samotnú možnosť existencie Nessie pozerá moderná veda? Je aspoň teoreticky možné, že by podobný tvor mohol obývať jazero Loch Ness? Podľa vedcov je to prakticky vylúčené.

Ak by sme prijali hypotézu, že ide o plesiosaura, ktorý prežil do modernej doby, tak vyvstane hneď niekoľko problémov. V prvom rade, vedci predpokladajú, že plesiosaury na život potrebovali tropické, teplé vody, jazero Loch Ness ale má len niečo cez 5 °C.

Shutterstock (https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/loch-ness-arrow-signpost-along-rural-65603959)

Plesiosaury navyše nežili celý čas pod vodou, ale často vychádzali aj na povrch, aby mohli dýchať. Z toho vyplýva, že ak by v Loch Ness naozaj bol tento vyhynutý živočích, správ o jeho pozorovaní by muselo byť oveľa, oveľa viac.

Vedci navyše upozorňujú, že na to, aby akýkoľvek druh prežil, musí obsahovať minimálne 10 jedincov. Pokiaľ je pravdivé svedectvo o tom, že ako prvý videl Nessie svätý Kolumbus, zrejme to nebola tá istá Nessie, ktorú videli svedkovia v nedávnej dobe.

To by znamenalo, že takých bytostí je v jazere viac a to nedáva ani najmenší zmysel. Jednak by väčšie množstvo podobne veľkých tvorov muselo byť nutne objavených, ale hlavne samotné jazero pre ne neposkytuje dostatok potravy.

Súčasť popkultúry

Vedci sa teda zhodujú na tom, že Nessie nie je ničím iným než obyčajnou legendou, ktorá má korene v mýtoch, záhadách a ľudskej záľube v nadprirodzene. Lochnesska sa však už stala pevnou súčasťou populárnej kultúry. V Škótsku navyše môžeš natrafiť na obrovské množstvo obchodov so suvenírmi s motívom tejto obludy, nehovoriac už o múzeách či rôznych iných atrakciách.

Nessie sa tiež stala námetom pre viaceré filmy.

Shutterstock (https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/inverness-united-kingdom-september-23-2017-720591169)

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.