Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 27.1.2023
sk
Bohuš
cz
Ingrid

Vo všeobecnosti je klebetenie a ohováranie považované za zlé a v spoločnosti preto vyvoláva predovšetkým negatívne asociácie. Môže nám pokaziť meno, narušiť alebo dokonca aj zničiť vzťahy. Z ľudí sa tak aj kvôli rečiam „poza chrbát“ často stávajú nepriatelia.

No podľa nových vedeckých štúdií klebety, respektíve, rozprávanie sa o niekom inom, nemusí byť za každých okolností zlé a nemusí smerovať k tomu, aby sa niekomu ublížilo.

Shutterstock

Štúdie psychológov Kalifornskej univerzity preukázali, že väčšinu takýchto rečí nemyslíme zle a neškodia nám, ani iným. Výsledky výskumu demonštrujú, že denne trávime 52 minút klebetením a iba 15 % z tých rečí je skutočne negatívnych.

V podstate, ako na väčšine vecí v živote, aj na klebetení sa dajú nájsť pozitívne body, ktoré môžu byť pre nás a naše duševné zdravie prospešné.

Gossiping Jean Harlow GIF by FilmStruck - Find & Share on GIPHY

Tu je zopár zaujímavých faktov o klebetení, o ktorých si možno predtým nevedel.

1) Pomáhajú nám socializovať sa

Psychológovia tvrdia, že v priebehu nášho života sa klebety stali dôležitým nástrojom zhromažďovania informácií, ktoré môžeme použiť aj na svoju ochranu. Pomáhajú nám učiť sa spolupracovať v skupinách a tiež sa rozhodovať selektívne a kriticky, do ktorej z nich sa zaradíme a koho z tej našej vyčleníme.

Pri rozprávaní sa o druhých totiž dávame najavo svoje silné a slabé stránky. Zhromažďovanie informácií o iných nám tiež pomáha lepšie im porozumieť, pochopiť ich.

2) Rozosmejú nás

Klebety môžu odvrátiť osamelosť, zatiaľ čo iné štúdie zistili, že môžu uľahčiť spájanie a blízkosť a slúžiť ako forma zábavy. Škodoradosť je najväčšia radosť. A netvárme sa, že sa občas radi nepotešíme z nešťastia iných, hlavne tých, ktorých vôbec nemusíme… Neškodné uťahovanie si z našich nepriateľov im v podstate neublíži a nám padne niekedy veľmi zadobre.

Shutterstock

3) Odreagujeme sa pri ňom, pretože eliminuje sklony k násiliu

Vedecké výskumy skutočne ukazujú, že pokiaľ vybijeme svoju zlosť pri klebetení, sme menej agresívni a frustrovaní.

4) Učia nás sebakritike

Aj klebety o nás samých môžu byť pre nás veľmi užitočné. Keď sa dozvieme, že si viacerí pošuškávajú o našom správaní, môžeme tieto informácie využiť. A to tak, že sa zamyslíme nad tým, či predsa nemajú pravdu, a pouvažujeme o svojej náprave. Veď ani vlások sa bez vetra nepohne.

Taktiež nás učia akceptovať negatívny názor bez toho, aby sa nás to dotklo, nerobiť si ťažkú hlavu z pletiek, ktoré nás síce pobúria, no nedokážu nám nejak reálne ublížiť. Taktiež tí, ktorí sú obeťou ohovárania, sú väčšinou silnejšími jedincami, ktorým sa ľudia nedokážu postaviť tvárou v tvár.

Shutterstock

5) Muži taktiež radi zaklebetia

Vedci v sociálnom výskume zistili, že muži majú ešte vyšší sklon ku klebeteniu ako ženy, zatiaľ čo ženské klebety sa zdajú byť neutrálnejšie ako tie mužské. Taktiež, extroverti klebetia viac ako introverti, keďže, logicky, nemajú problém dávať najavo svoje myšlienky a emócie.

A aj keď sa o starých ľuďoch hovorí, že voľný čas trávia iba ohováraním, v skutočnosti sú ich reči menej negatívne ako tie, ktoré zo seba vypúšťajú mladí ľudia.

https://giphy.com/gifs/sexy-boy-gossip-girl-ANz3kaLVx0Rz2

Takže, ak sa konverzácia zmení na „pletkovanie“, nie je vždy na škodu pokračovať v rozhovore. Klebety nemusia byť až také toxické, ako si často myslíme, no je dobré sa ubezpečiť, či nikomu neubližujú ani neničia jeho povesť.


Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť