Pondelok 6.12.2021
sk
Mikuláš
, Nikolas
cz
Mikuláš
, Mikoláš,Nikolas

Niektoré ženy sú ako Chorvátsko. Každý tam už bol. Nepochybne patrí medzi obľúbené destinácie, ak si chudobný ako Čenkovej deti, alebo ak si Čech s rodinou, paštikami a autom plným hovadín na prežitie luxusnej dovolenky v karavane. Ak sa tam teda chystáš, určite si myslíš, že ako zdatnému lingvistovi ti žiadne slovníky netreba. No veď počkaj, až uvidíš niektoré bizarné frázy.

Ako sme ti už ukázali v našom predchádzajúcom článku, vystúpiť z tieňa slávnych postáv nie je pre hercov a herečky až také jednoduché. Iste, mnohým sa to podarilo, ale máme tu aj viacero takých, ktorí to (napriek nespochybniteľnému talentu) aspoň zatiaľ nedokázali, alebo už ani nedokážu.

V tomto článku sa pozrieme na 10 z nich.

Pokiaľ máš aj ty rád primitívny humor a ide ťa rozdrapiť od smiechu, keď kamoš Poliak povie, že szuka veveričky na stromoch, máme pre teba super správu. Aj chorvátčina má čaro jazyka, v ktorom nič nie je také, aké by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Tu je zopár slov, ktoré ťa môžu svojím významom prekvapiť, ale aj dobre pobaviť.

Dobro došli

Začneme zľahka, ale dôležitým faktom. Zapamätaj si raz a navždy: Dobro došli neznamená, že ste dobre došli. A ak ešte raz uvidíme instastorky lukratívneho výhľadu na more (rozumej modrá škvrna niekde v diaľke) z polorozpadnutého balkóna s týmto popisom, dávame unfollow. V preklade to znamená vitajte.

Kokot

Samotný slovinský futbalista s najúprimnejším priezviskom na svete, Aleš Kokot, by sa možno potešil, že nie je sám. Keď ťa bude po ťažkej noci s chorvátskou rakijou budiť kikiríkanie od vedľa, bude úplne v pohode, keď povieš, že čo za k*kot robí hneď z rána taký rámus. Po chorvátsky je to totižto kohút. Okrem toho je to aj druh ryby, čiže na trhu uvidíš týchto k*kotov plno.

© Shutterstock

Mrdati

U nás mierne ošemetné slovíčko, ale neboj, aj keby sa to týkalo sexu, s tvojím #summerbody by ti ho nebolo treba. Každopádne, ak sa aspoň niečo alebo niekto bude mrdati, bude sa to krútiť alebo pohybovať.

Divný

Nikol hovorí peroxidovej kamoške v bare: „Vieš ten plavčík, čo za mnou celý deň doliezal? Najskôr chcel so mnou plivať, potom ma pozýval na obed do jeho stanu a ešte mi nakoniec aj povie, že JA som tá divná.“ Plivati znamená plávať, stan je byt, a ak ti niekto povie, že si divný, neposielaj ho hneď tam, kde slnko nesvieti. Konečne ti totižto niekto povedal, že si pekný/á. Asi sa zľutoval.

Hladne piće

Vraj čo je doma, to sa počíta. Je milé, že Chorváti hľadajú na večer nejaké domáce piće, a nie zahraničné. No keď v jedálnom lístku uvidíš hladné piće, rozmýšľaš, na čo by ti tak bola? Jednu takú nenažranú p… krásnu žienku už máš. Jáj, ono to znamená, že chladený nápoj.

© Shutterstock

Užas

No skús im v reštike s úsmevom povedať, že to jedlo bol úžas. Nabudúce ti možno s tiež úsmevom napľujú do polievky, lebo u nich to znamená presný opak – hrôza.

Cura

Dievčatá, hlavne Češky – ak vám niekto povie, že si divná cura, nenalož mu za to, že je k*kot, pretože, ako už vieme, neurazí ho to. A hlavne, on to tak nemyslel. Síce sa toto slovo nápadne podobá na českú c*uru, no v preklade to nie je nič iné ako dievča.

Trudna

A keď ti nejaká chorvátska cura po prežúrovanej noci povie, že je trudna, utekaj a dúfaj, že si jej včera nepovedal reálne meno aj s priezviskom. Pretože je tehotná.

© Shutterstock

Ešte pár slov na záver

Pravo – ak sa budete Chorváta pýtať na cestu, pozor, pretože v preklade to znamená aj rovno.
Desno – ak vás ale pošle doprava, bude to desno.
Hvala – kto by už len teba chválil… znamená to ďakujem.
Šišmiš – netopier, no človek by povedal, že veverička.
Volim te – volím si teba, Pikaču! Znamená to ľúbim ťa.
Molim vas donesite mi jednu pivu – prosím si jedno pivo.
Kat – v skutočnosti by si kata nechceli stretnúť, no v Chorvátsku môžeš byť v pohode, znamená to poschodie.
Sok  patrí medzi hladne piće. Soka si môžeš objednať v reštaurácii, pretože ide o šťavu alebo džús.

© Shutterstock

Ako hodnotíš tento článok?

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť
  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť
   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť